Sondaj gemisi Japonya açıklarında derinlik rekoru kırdı

Sondaj gemisi Japonya açıklarında derinlik rekoru kırdı
Okunuyor Sondaj gemisi Japonya açıklarında derinlik rekoru kırdı

blank

Japonya’da eski sarsıntıları incelemek ve hasar tespiti gayesiyle gerçekleştirilen bilimsel çalışma sonucunda okyanusta sondaj çalışması yapıldı.

Yapılan çalışmada yeni bir derinlik rekoru kırılarak 8 kilometreden fazla derine inildiği bildirildi.

Deniz tabanında gerçekleştirilecek çekimler için denizin tabanına indirilen ekipmanın okyanusun tabanına 8 kilometreden fazla indirilmesi sürecinin iki saat 40 dakika sürdüğü bildirildi.

M7XOzdeQOU6ItAvZ CRNw

Kaimei Araştırma Gemisi’nden gerçekleştirilen sondaj çalışması, bölgedeki büyük zelzelelerin tarihini incelemek için yapılan projenin modülü çerçevesinde okyanusun tabanına indirildiği belirtildi.

ESKİ ZELZELELERLE İLGİLİ DETAYLAR TESPİT EDİLECEK

Japonya Çukuru’nda seçilen araştırma bölgesi, 2011’de Tohoku’da 9,1 büyüklüğündeki sarsıntının merkez üssüne çok yakın bir bölge olurken okyanustaki araştırmada Fukushima nükleer santralini yerle bir eden bir tsunaminin de tesirlerinin tespit edileceği belirtildi.

Innsbruck Üniversitesi ortak keşif başkanı Prof. Michael Strasser gerçekleştirilen proje ile ilgili okyanus tabanından çıkarılan tortuların eski sarsıntıların tarihi ile ilgili detayları tespit etmeyi sağlayacağını belirtti.

BpnoppTZ4UacK0RT4KB0vQ

Strasser, çalışma ile ilgili yaptığı açıklamada, “Kaptan ve grubunun böylesine güçlü ekstra derin su karot operasyonlarını inançlı bir formda yürütmek için gösterdiği muazzam eforları takdir ediyoruz” derken, “Şimdi ise ileriye bakıyoruz. Sıradaki vazifemiz bu örnekler üzerinde okyanusların en derinleri ile ilgili bilimsel tahliller yapmak” sözlerini kullandı.

ESKİ REKOR 1978’DE

Evvelki en derin su sondajı rekoru, RV Glomar Challenger tarafından Pasifik Okyanusu’nun güneyinde gerçekleştirilmişti. 1978’de Mariana Çukuru’nda yapılan çalışmada bilim insanları okyanusun 7 kilometre derininden örnekler alarak bilimsel incelemeler yapmışlardı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın