• Ana Sayfa
  • Genel
  • SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı’ndan ateşkes açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı’ndan ateşkes açıklaması

SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı’ndan ateşkes açıklaması
Okunuyor SON DAKİKA HABERİ: Dışişleri Bakanlığı’ndan ateşkes açıklaması

fUYbGSynf0 WGL0FQGVUyg

Son dakika haberi!

Dışişleri Bakanlığı, İsrail ile Hamas ortasında varılan ateşkes mutabakatı ile ilgili açıklama yaptı.

Bakanlık, “İsrail’in Filistinlilere yönelik aksiyonları sonucunda patlak veren çatışmalarda ateşkes sağlanmasından memnuniyet duyuyor ve sürdürülebilir olmasını temenni ediyoruz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı açıklamasının devamında şu tabirlere yer verdi:

“Tabiatıyla aslolan, yalnızca ateşkesin sağlanması değil, probleme iki devlet temelinde bir tahlil bulunmasıdır. Başta BM Güvenlik Kurulu üyeleri olmak üzere, memleketler arası toplumun bu zulmün büsbütün sona erdirilmesini teminen harekete geçmesini bekliyoruz.

Gazze’de gereksinim duyulan acil insani yardımların ulaştırılabilmesi için bölgeye kesintisiz erişim sağlanması ehemmiyet taşımaktadır.

Filistin’de yaşanan acı ve gözyaşının tekerrürünün önlenmesi için İsrail’in işlediği cürümlerden dolayı milletlerarası alanda hesap vermesinin ve Gazze’ye uyguladığı insanlık dışı ablukayı kaldırmasının temin edilmesi gereklidir.

Filistin problemine kalıcı, adil ve kapsamlı bir tahlil bulunmasının tek yolu ise İsrail işgalinin sona erdirilmesinden geçmektedir.

Türkiye haklı davasında Filistin halkının yanında yer almaya ve her alanda Filistin’e tam dayanak vermeye devam edecektir”

NE OLMUŞTU?

İsrail ile Hamas 11 gün süren bombardımanın akabinde ateşkeste anlaştı.

İsrail Güvenlik Kabinesi, Gazze Şeridi’ne yönelik hücumların sonlandırılması gündemiyle toplanmış, toplantıdan ateşkes kararı çıkmıştı.

Ateşkesin başlamasına saatler kala İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki bölgelere hava hücumları düzenledi.

İslami Cihad Hareketi’nin silahlı kanadı Kudüs Seriyyelerinden yapılan açıklamada da İsrail’in taarruzlarına karşılık Gazze etrafındaki bölgelere roket atıldığı belirtildi.

Ateşkes, gece 02.00 prestijiyle başladı.

İSRAİL İDARESİ DOĞRULAMIŞTI

İsrail idaresi, 10 Mayıs’tan bu yana abluka altındaki Gazze Şeridi’ne düzenlenen ve 232 Filistinlinin hayatını kaybettiği hücumları sonlandırmak için Hamas ile ateşkes muahedesine varıldığını teyit etti.

Başbakanlık Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Mısır’ın karşılıklı ateşkes teşebbüsünün ön şart olmaksızın kabul edilmesinin İsrail Güvenlik Kabinesi’nde oy birliğiyle onaylandığı belirtildi.

HAMAS’TAN AÇIKLAMA

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas’ın Sözcüsü Sami Ebu Zuhri, İsrail ile Gazze Şeridi’nde ateşkesi doğrulamıştı.

AA muhabirine yaptığı açıklamada, Mısır tarafının Hamas idaresine İsrail’in ateşkes kararını bildirdiğini tabir eden Zuhri, “Bu savaş, Filistin direnişinin İsrail’e karşı zafere ulaştığını ispat etmiştir” dedi.

Zuhri, İsrail’in sonunda saldırıyı durdurmak zorunda kaldığına vurgu yaparak şunları söyledi:

“Sonunda düşman, halkımıza ve Kudüs’e yönelik saldırıyı durdurmak için boyun eğmek zorunda kaldı. Her durumda Filistin halkımızı muhafazaya kararlıyız ve işgal devletine ‘geri dönerseniz döneriz!’ diyoruz.”

Son dakika gelişmesinin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın