SON DAKİKA HABERİ: BBC’den Diana skandalı sonrası karar

SON DAKİKA HABERİ: BBC’den Diana skandalı sonrası karar
Okunuyor SON DAKİKA HABERİ: BBC’den Diana skandalı sonrası karar

blank

Son dakika haberi!

Eski BBC Genel Müdürü Tony Hall, BBC’nin 1995 yılında Prenses Diana ile yapılan röportajda düzmece dokümanlar kullanılmasına ait soruşturma sonucu olayın üstünü örttüğünün belirlenmesinin akabinde Ulusal Galeri Başkanlığı vazifesinden istifa ettiğini duyurmuştu.

İngiltere merkezli yayın kuruluşu BBC’nin Prenses Diana’yla 1995 yılında yaptığı röportajın nasıl alındığına dair bağımsız soruşturma tamamlanmıştı.

BBC idare heyeti, Eski Genel Müdür Tony Hall’In Prenses Diana ile röportaj yapmak gayesiyle uydurma dokümanlar kullanılmasının ortaya çıkmasının akabinde açıklamada bulundu.

BBC, yönetişim ve editör uygulamaları aktifliğini gözden geçireceğini söyledi.

blank

Konsey yaptığı açıklamada, “Yönetim Konseyi olarak, BBC’nin farklı ve daha güçlü yönetişimin yanı sıra düzgünleştirilmiş süreçlere sahip farklı bir tertip olduğuna inanıyoruz” sözleri kullanıldı.

NE OLMUŞTU ?

Soruşturma sonucu BBC muhabiri Martin Bashir’in düzmece banka hesap özetleri hazırlatarak Diana’yı röportaja ikna ettiği ve o devir haber müdürü olan eski BBC Genel Müdürü Tony Hall’ın da olayın üstünü örttüğü belirlenmişti.

BBC’nin yürüttüğü bağımsız soruşturma kapsamında skandalın ortaya çıkması ve kurumun hatalı bulunmasının akabinde Hall, Londra’daki Ulusal Galeri Başkanlığından istifa ettiğini duyurdu.

D18HoTCtU0OLM81LddRtsA

Bu kaideler altında misyonuna devam etmenin “dikkat dağıtıcı” olacağını söyleyen Hall, “25 yıl evvelki olaylar nedeniyle çok üzgünüm ve liderliğin sorumluluk almak gerektiği manasına geldiğine inanıyorum. Her vakit güçlü bir kamu hizmeti anlayışına sahip oldum, bu nedenle bu role devam etmenin derinden değer verdiğim bir kurum için dikkat dağıtıcı olacağı çok açık” dedi.

WILLIAM VE HARRY BBC’Yİ SUÇLADI

Prens William ve Harry, Prenses Diana ile röportaj yapabilmek için düzmece doküman düzenleyen BBC’yi annelerinin vefatına katkıda bulunmakla suçlamıştı.

Cambridge Dükü Prens William, BBC’nin röportajı elde etmek için yaptığı “hilekarlığın” annesinin röportajda söylediklerini büyük ölçüde etkilediğini belirtmişti. William ayrıyeten annesinin sırf bir muhabir tarafından değil, tıpkı vakitte BBC yöneticileri tarafından da yüzüstü bırakıldığını söylemişti.

Sussex Dükü Prens Harry ise Prenses Diana’nın vefatına BBC’nin katkı sağladığını düşündüğünü açıkça tabir etmişti.

“BİR DAHA ASLA YAŞANMAMALI”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün Prenses Diana röportajına ait soruşturma hakkında yaptığı bir açıklamada, BBC’nin idaresini nizama sokması gerektiğini belirtmişti. Johnson, Diana röportajındaki başarısızlıkların bir daha asla yaşanmaması gerektiğinin altını çizmişti.

İngiltere Adalet Bakanı Robert Buckland, hükümete BBC’nin idaresinde yapılacak bir ıslahatı değerlendirmesi gerektiğine yönelik davette bulunmuştu.

son dakika gelişmesniin detayları birazdan ntv.com.tr’de…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın