Soğuğa güçlü fındık çeşidi için araştırma projesi başlatılacak

Soğuğa güçlü fındık çeşidi için araştırma projesi başlatılacak
Okunuyor Soğuğa güçlü fındık çeşidi için araştırma projesi başlatılacak

R1enap 19E ym2v9DLuwoQ

Fındık Araştırma Enstitüsü (FAE) Müdürü Aysun Akar, geçtiğimiz yıllarda yaptıkları çalışmalar sonucu “Okay 28”, “Giresun Melezi” ve “Allahverdi” ismini verdikleri üç yeni fındık çeşidini geliştirerek tescillerini sağlandıklarını söyledi.

Akar, mevcut çeşitlerden daha fazla soğuğa sağlam yeni bir tıbbın ortaya çıkarılması için proje hazırladıklarını ve Tarım ve Orman Bakanlığınca da bunun kabul edildiğini belirtti.

Yeni tip fındık için genetik kaynaklar bahçesinde bulunan 440’a yakın genotip ortasında soğuğa sağlam olanlardan yararlanacaklarını tabir eden Akar, şöyle konuştu:

“Genetik kaynaklar bahçesinde bu sene soğuklara güçlü genotipler var. Bunları mevcut standart çeşitlerimizle melezleme çalışmaları gerçekleştireceğiz. Projemizi bakanlığımıza sunduk ve kabul edildi. Maksadımız, yapacağımız araştırmayla elimizdeki tüm çeşitlerden soğuklara daha fazla güçlü yeni çeşit ortaya çıkartmak.”

“YENİ BİR FINDIK ÇEŞİDİ ORTAYA ÇIKARTMAK NEREDEYSE 15 YILI BULABİLİR”

Akar, tombul ve palaz fındık çeşitlerinin gen kaynakları bahçesindeki genotiplerle denetimli tozlanma sürecine tabi tutulacağını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Burada ana ve baba bireyler var. Ana bireyler, standart çeşitlerimiz olacak. İki tane tombul ve palaz çeşitlerimiz. Baba bireyler de genetik kaynaklar bahçesinden şimdi ismini vermediğimiz yalnızca numara ile tabir ettiğimiz genotipler. Biz bunlara denetimli tozlanma yapıyoruz. Bu melezlemelerde fındık kısımlarını ya da ocaklarını, büsbütün polen geçirmeyen kafesler içerisine alıyoruz.”

Uzun soluklu ve meşakkatli bir sürecin kendilerini beklediğine vurgu yapan Akar, “Tozlanmayı, baba çeşitle kendimiz elle ya da fırça yardımı ile yapıyoruz. Ortaya bu melezleme sonucunda tahminen 5 bin farklı birey çıkıyor. Bu 5 bin bireyin tohumdan üretimi yapılıyor. Bunların çimlendirilmesi, büyütülmesi, gerisinden yapraklanma ve soğuklara dayanıklılık testleri var. Bunlar yapılacak. Uzun soluklu ve meşakkatli bir çalışma” dedi.

Aysun Akar, bu metotla yeni bir fındık çeşidi ortaya çıkartmanın neredeyse 15 yılı bulabileceğini belirterek, “İlk adımı bu yıl içerisinde atıldı. İnşallah bizlerden sonra araştırmacılarımız devam edecek ve yeni çeşitlerimiz ortaya çıkacak” diye konuştu.

FAE tarafından tescili yapılan “Okay 28”, “Giresun Melezi” ve “Allahverdi” çeşidiyle birlikte Türkiye’de 18 farklı fındık çeşidi bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın