Snapdragon 888 işlemcisinin halefi resmen sızdırıldı

Snapdragon 888 işlemcisinin halefi resmen sızdırıldı
Okunuyor Snapdragon 888 işlemcisinin halefi resmen sızdırıldı

Snapdragon 888 yonga seti ile başarılı bir iş çıkaran Qualcomm, yeni işlemcisi üzerinde ağır mesai harcıyor. Geçtiğimiz günlerde Geekbench‘te ortaya çıkan taşınabilir işlemci, çoklu çekirdek ve tek çekirdek testinden başarılı puanlar alarak Qualcomm’u şad etmişti.

Snapdragon 888 Plus ismi ile geleceği tez edilen bu yeni işlemci, sağlam sızıntıları ile ön plana çıkan Evan Blass tarafından resmen sızdırıldı. Taşınabilir işlemcinin birtakım özelliklerini de açıklayan Blass, dikkat çeken bilgiler verdi.

Qualcomm SM8450 kod numarası ile ortaya çıktı

Evan Blass’ın paylaştığı gönderide, taşınabilir işlemcinin ismi ile ilgili net bir bilgi açıklanmadı. Bu nedenle Qualcomm’un yeni jenerasyon işlemcisi ismi altında SM8450 kod numarası ile sızdırılan yonga seti, güçlü özellikleri ile dikkat çekiyor. Öte yandan, mevcut Snapdragon 888 işlemcisinin SM8350 kod numarasına sahip olduğunu da hatırlatalım.

Taşınabilir işlemcinin dikkat çeken özelliklerinden biri de 4 nm mimari ile üretilmesi oldu. Mevcut Snapdragon 888 yonga setinin 5 nm mimari ile üretildiği de dikkate alınırsa bu yeni işlemci, yüksek randıman yüksek performans konsepti ile ön plana çıkacak.

Blass’ın açıkladığı bilgilere nazaran işlemci, bu yılın Şubat ayında piyasaya sürülen Snapdragon X65 5G modemi ile geliyor. Bu modem, dünyanın 5G ağlarında 10 Gbps’ye kadar sürat vadeden birinci sistemi unvanına sahip. Öteki yandan taşınabilir işlemci, ARM Cortex v9 teknolojisi üzerinde inşa edilen Kryo 780 CPU‘yu yapısında barındıracak.

SM8450 kod numarası ile sızdırılan işlemci, dört kanallı paket üzerinde yüksek süratli LPDDR5 RAM ile geliyor. Ayrıyeten taşınabilir işlemci, Qualcomm FastConnect 6900 alt sistemi dayanağıyla birlikte 1GHz mmWave downlink ve 400MHz Sub-6 D‘yi destekliyor.

Son periyotta Qualcomm’un yeni işlemcisi hakkında argümanların artmasını yakın vakitte bu işlemcinin piyasaya sürüleceği biçiminde yorumlayabiliriz. Lakin, yeniden de şirketten gelecek resmi açıklamayı beklemek daha sağlıklı olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın