“Şimdi Bitcoin Alma Zamanı” Reklamlarına Yasak Geldi

“Şimdi Bitcoin Alma Zamanı” Reklamlarına Yasak Geldi
Okunuyor “Şimdi Bitcoin Alma Zamanı” Reklamlarına Yasak Geldi

607fe79844f4540019207e15

CNBC’de yer alan bilgilere nazaran kripto para borsası Luna tarafından düzenlenen ve metro istasyonlarında, kentin içinde gezen otobüslerde görülen “Eğer yeraltında Bitcoin görüyorsanız, satın alma zamanı” yazan posterler yasaklandı. Münasebet olarak ise, “sorumsuz” ve “yanıltıcı” oldukları gösterildi.

Londra’da Bitcoin reklamları kaldırıldı

Reklam Standartları Otoritesi (ASA), yakın bir vakitte Barry Silbert’ın sahibi olduğu Digital Currency Group tarafından satın alınan Luno borsasının metrolarda ve çift katlı otobüslerde yasaklanması konusunda ısrar etti. Yetkililer, şu anki halleriyle reklamların “sorumsuz” ve “yanıltıcı” olduklarını, zira kripto para ünitelerinin sebep olabileceği riskler hakkında hiçbir şey belirtilmediğini söylediler.

shutterstock 1019031739

Yetkili, Luno’ya, gelecekte hazırlayacağı reklamlarda Bitcoin’in hem değişken olduğunu hem de ani yükseliş düşüşlerini açıkça vurgulaması gerektiğini belirtti.

Beşerler, BTC reklamlarından şikayetçi

ASA, posterin Bitcoin yatırımına yönelik riskleri açıklamadığını düşünen dört bireyden Luno reklamına dair şikayet geldiğini bildirdi. Şikayetçilerden biri, reklamın kullanıcıların kripto konuusndaki tecrübe ve bilgi eksikliğinden faydalandığına dikkat çekiyordu.

shutterstock 576904531

Düzenleyici, gözlemcilere, Bitcoin’e yatırım yapmanın karmaşık bir mevzu olabileceğini ve BTC’nin çok değişken olduğunu, “yatırımcıları kayıplara maruz bırakabileceğini” hatırlattı. Luno, gelecekteki posterlerinin muhtemel riskler konusunda uygun bir ihtar içereceği ve bir daha mevcut haliyle sunulmayacağı konusunda kelam verdi.

İngiltere’den kripto paralara karşı sert tavır

İngiltere, kripto para ticaretine karşı epeyce sert bir duruş sergiliyor. Kriptokoin.com olarak daha evvel de bildirdiğimiz üzere geçen ay, İngiltere bankaları, kripto ile ilgili tüm operasyonları durdurma niyetlerini açıklamışlardı. NatWest’in risk komitesi lideri ve idare konseyi üyesi Morten Friis, kurumun bu kararını kripto ekosistemine karşı “temkinli bir yaklaşım” olarak sınıflandırdı. Ayrıyeten bu tavrın en önemli nedenleri olarak dijital varlıklarla bağlantılı “yüksek riskleri” gösterdi ve net düzenlemelerin olmayışının altını çizdi.

Bu ayın başlarında, İngiltere Merkez Bankası Lideri Andrew Bailey dijital varlıklara yatırım yapan bireylerin tüm paralarını kaybetme riski olduğu konusunda uyardı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın