Sigarayı Bırakma Günlüğü

 Sigarayı Bırakma Günlüğü
Okunuyor Sigarayı Bırakma Günlüğü

Sigarayı bırakırken yaşananlar kişiden kişiye değişmekle beraber, bazen aynı/benzer semptomlar görülüyor. Bu başlık altında Champix ile sigarayı bırakırken yaşadıklarımı gün be gün buraya yazacağım.

Ayrıca en çok sorulanlar için Champix Hakkında Soru ve Cevaplar bölümünü inceleyebilirsiniz.

1. Gün

28 Ocak 2020 Salı günü Champix 0.5 mg aldım. Prospektüsü tamamen okuyup, tok karna ilacı almak gerektiğini bildiğim için akşam yemeği arasında (saat 17:00 gibi) başladım. Birçok kullanan yorumlarında mide bulantısı yaptığı söyleniyordu ama bende aynı etki olmadı. Mide bulantısı, gece gerçekçi rüyalar görme gibi yaygın birçok yorumun hiçbirini yaşamadım. Sigara içme isteğimde değişiklik yok.

2. Gün

İlk 3 gün, günde yalnızca 0.5 mg tablet almamız gerekiyor. 4. gün itibariyle 1 gündüz 1 akşam/gece alacağım için ilacı kullanma saatimi daha erkene çektim, bugün saat 15:00 gibi aldım ilacı. Yine yemekle birlikte.

Mide bulantısı yaşamıyorum, sigara içme isteğimde ve sigaranın tadında herhangi bir değişiklik hissetmiyorum. Tek gözlemlediğim fark su içme isteği.

Bazen 2 gün bile su içmeden, çay, kahve ve meşrubatla bile günlerimi geçirebilirken bugün 2 litreye yakın suyu 5 saat içerisinde tükettim. İşten döndükten sonra evde de su içme isteğim devam ediyor.

3. Gün

Bugün ilacı 12:00 saatlerinde aldım. Önceki günlere pek fark yok. Su içme isteğimdeki artış aynen devam ediyor. 4-5 günde içeceğim suyu 1 günde tüketiyorum.

4. Gün

Artık günlük 0.5 mg 2 hap almaya başladım. İş saatlerime göre ayarlayabilmek için gündüz 10:00, akşam 19:00 saatleri civarında alıyorum.

Sigara içme isteğimde azalma hissetmiyorum. Psikolojik etkisi de yok gibi, şu an için böyle.

5. Gün

Sigara içme isteğimde azalma yok. Su içme arzusu devam ediyor.

Daha önceki günlere göre en büyük fark ilacı aldıktan sonra bir şeyin etkisinde gibi hissetmeye başladım. Antidepresan türü bir etki.

1-2 gündür sanki yemek yeme isteğim de artıyor.

6. Gün

Sigara içme isteğimde azalma yok ama ilacı aldıktan sonraki ilk 1-2 saat kafam güzel gibi garip bir şeyler hissediyorum.

Su içme isteği ve iştah açıklığı devam ediyor.

7. Gün

Bugün sabah 07:00 gibi uyandım. Normalde kalkar kalmaz, işe giderken sigara içerim ama vücudum ihtiyaç duymadı sanki. Yolda bir meyve yedim, 08:15 gibi ilk sigaramı içtim.

Kullanma saatinin rutinini bozmamak için ilacı 10:00 gibi kullandım.

Su içme isteği, tatlı yeme isteği ve iştah açıklığı hissediyorum. İlacı kullandıktan sonraki ilk 1-2 saat kafamın içinde yaşadığım değişiklik devam ediyor.

Bugüne dek günde iki adet 0.5 mg alıyordum, yarından itibaren günde 1 mg almaya başlıyorum.

8. Gün

Evet, dozu artırıyoruz.

Bugün ilacı aldıktan yaklaşık 1 saat sonra tam etkilerini görmeye başladım. Etkiden kastım, kafamda yarattığı etki. Hafif beyin rahatlaması gibi.

İlacın yemekle birlikte kullanılmasını şiddetle öneriyorum yoksa mide bulantısı yapıyor gerçekten.

Gündüz 10:00, akşam 19:00 saatlerinde aldım. Sigara içme isteğimde hala azalma yok. Hatta kafamda yarattığı gevşeme hissiyatından dolayı 2 saat süreyle sigara içme isteğim artıyor gibi.

9. Gün

Bugün yine dünkü saatler arasında aldım ilaçlarımı, sigara içme isteğimde yine azalma yok.

10. Gün

Dün gece 11:45 gibi yattım ve sabaha karşı 05:00 saatlerinde uyandığımda canım deliler gibi sigara içmek istiyordu, vazgeçtim. Vazgeçebilmek benim için çok ciddi bir belirti.

Tekrar yattım ve gündüz 10:00 gibi kalktım, sigara içmek istiyorum ama erteleyebiliyorum. Normal şartlarda günün ilk sigarasını uyanır uyanmaz içen biri olarak, ilk sigaramı 13:00 gibi içtim.

Fark etmeden bırakmayı kolaylaştırıyor sanki.

11. Gün

İlaç her nedense bugün biraz ağır geldi gibi.

Mide bulantısı ve metabolizmada hızlanma hissediyorum sanki. Kafamda değişik bir bulantı, sarhoş gibi ama değil.

Kendimi pek iyi hissetmediğimdendir belki sigara içmek istemiyorum ama alışkanlıktan dolayı yakıyorum.

Sigaradan tiksinme yok.

12. Gün

Bugün ilacı aldım mı almadım mı fark hissedemiyorum. Sigara içme isteğimde değişiklik yok.

13. Gün

Bugün de ilacın hiçbir etkisi yokmuş gibi. Ne gündüz dozu ne de akşam dozu, sigara içme isteğinde ve mide bulantısı – beyine etkisi anlamında hiçbir fark yaratmadı.

Belirlediğim tarihe göre bugün sigara ile son günüm. Doktorumuzla belirlediğimiz tarihe göre yarın itibariyle sigara içmeyeceğim.

Belki birkaç gün önce bırakmaya çalışsam daha kolay olurdu gibi geliyor çünkü şu an ne ilacın etkisini hissedebiliyorum ne de sigara içme isteğimin önüne geçebiliyorum.

Buradan sonra kendimle birlikteyim sanırım. İrademizi sınamanın vakti geldi.

14. Gün

Dün gece 05:00’da yattığım için bugün öğleden sonra 1 gibi uyandım. Kahvaltı yaparken ilacımı içtim. Sigara içmek istiyorum ama öyle çok baskın bir istek değildi. Saat 15:00 civarına kadar da öyle devam etti.

Dışarı çıktım ve kriz bastı, sigara krizi. Neredeyse akşam 7-8 saatlerine dek üstesinden gelmekte çok zorlandığım bir kriz.

Eve dönerken metro’ya bindim, tam o sırada azalmaya başladı.

Bir sokak satıcısından tespih, marketten de bir sürü naneli ve çeşitli şekerler aldım. Hepsi işe yarayacak gibi görünüyor.

Şu an akşam 21:40, kuruyemişe verdim kendimi. Duramıyorum.

Umarım yarın biraz daha kolay geçer.

15. Gün

Bugün de ilacı saatlere sadık kalmaya çalışarak aldım. Sigaradan tiksinme, canımın istememesi gibi bir durum yok.

Dünki gibi yine sigara krizi yaşadım ve yaklaşık 3 saat sürdü. Şeker, sakız, cips gibi oyalanmalık ne varsa tükettim ama canım hala sigara istiyor.

16. Gün

İlaçtan en büyük umudum sigaradan tiksindirmesiydi ama kokusunu alınca aklım gidiyor. İçmekle içmemek arasındaki çizgi o kadar ince ki, sigara yakacağım diye çok korkuyorum.

21. Gün

Tam 1 haftadır hiç sigara içmiyorum. Birçok kişinin yorumuna göre bu ilaç sigaradan tiksindiriyor, sigara yakınca 1-2 nefeste söndürmeye itiyordu ama öyle olmadı. Canım sigara istiyor hala, bazen çok sıkıştırıyor ama erteleyebiliyorum. Erteledikten sonra da unuttuğum için öyle geçişmiş oluyor.

Benim bu ilaçtan en büyük çıkarımım, sigara içmeyi ertelemenizi kolaylaştırıyor. Zaten 5-10 dakika ertelemeden sonrası daha kolay geçiyor.

Benim için sigarayı bırakmada irade ve ilaç etkisi %50 – %50 gibi görünüyor.

28. Gün

Champix bitti. İlk kutuyu bitirdikten sonra 2. kutuyu almaya gittim ancak hiçbir toplum sağlığı merkezinde olmadığı için alamadım. İstersen ücretli al veya bekle dediler.

Ücret ödemedim, kalan 2 adet ilacı kırarak günde yarım yarım aldım 2 gün boyunca ve tamamen bitti. Tekrar aradığımda da henüz gelmemişti ve işlerim nedeniyle tekrar ilgilenemedim. Sonrasında da korona virüs pandemisi nedeniyle hastaneye gidemedim tekrar.

Şu an sigara içmiyorum sayılır ama arada bir yöneltilen sigara tekliflerine karşı koyamıyorum. Arada bir içiyorum maalesef.

Korkum, yeniden başlamak…

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın

deneme bonusu veren siteler biricerik.com Dostca.net Mevsim.org