Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Yüzde 98 Çakıldı

Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Yüzde 98 Çakıldı
Okunuyor Sıcak Gelişme: Bu Altcoin Hacklendi! Fiyat Yüzde 98 Çakıldı

avoid crypto scammers bitcoin hackers security

  • Son çıkan haberlere nazaran, bir altcoin projesi hacklendi ve bilgisayar korsanları BOG token mukavelesindeki bir yanılgıyı kullanarak 3,6 milyon dolar kar elde ettiler.
  • BOG token fiyatı ise hack saldırısı nedeniyle gün içi en düşük 0,29 dolara düzeyine kadar düştü. Fiyat inanılmaz bir çöküş yaşadı.

Binance Smart Chain tabanlı bu altcoin hacklendi! Fiyat yüzde 98 çakıldı

Binance Smart Chain (BSC) platformu üzerinden çalışan bir DeFi protokolü, flash kredi akınlarına karşı daha savunmasız hale geliyor. Kısa müddet evvel BSC, Defi protokolü Bogged Finance (BOG) odaklı ikinci bir atağa uğradı. Bu haftanın başlarında, misal bir olay BSC merkezli Pancake Bunny (BUNNY) için de bildirildi. Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, bu projede hack saldırısına maruz kaldı.

Screenshot 2021 05 23 at 1.08.29 PMKaynak: CoinMarketCap

Altcoin projesi Bogged Finance (BOG)’ın fiyatı atak nedeniyle %98 düştü. Kripto para 8,6 dolardan gün içi en düşük 0,29 dolar düzeyine kadar kaydı. Bununla birlikte, altcoin projesi BOG’un fiyatı düşük düzeyden toparlandı ve şu anda 4,5 milyon dolarlık piyasa pahası ile 1,8 dolardan süreç görüyor.

Hackerlar taarruz ile 3,6 milyon dolarlık büyük bir kâr elde etti

Blockchain güvenliği ve bilgi tahlili firması PeckShield, saldırıyı bugün erken saatlerde bildirdi. Kök neden tahlillerine nazaran, Bogged Finance Defi protokolü, BOG istikrarını şişirirken saldırganlar tarafından istismar edildi. Saldırganlar daha sonra BOG tokenlerini tasfiye ederken 3,6 milyon dolarlık büyük bir kâr elde ettiler. PeckShield’in tahlilinde şu kıymetli tabirler yer alıyor:

Olay, saldırganın kendi kendine transfer yoluyla dengeyi artırmasına müsaade veren bir kusurdan kaynaklanıyordu. Flashloan saldırısı üzere görünse de flashswap dayanaklı bir hücumdur.

buyucoin hacked

Hacker’ların Bogged Finance (BOG) projesinde istismar ettiği kusur neydi?

PeckShield tarafından bildirildiği üzere olay, BOG tokeb mukavelesindeki bir yanlışın kullanılmasıyla gerçekleşti. Gerçekte kontrat, aktarılan ölçünün %5’i oranında fiyatlandırılarak deflasyonist olacak formda tasarlandı. Bu %5’in %1’i yakılır ve kalan %4’ü stake etme fiyatı olarak alınır. Birebir vakitte, token mukavelesi uygulaması, transfer edilen ölçünün sırf %1’ini tahsil eder lakin tekrar de stake karı olarak %4’ü şişirir. PeckShield’in tahlilinde şu değerli tabirler yer alıyor:

Sonuç olarak saldırgan, stake ölçüsünü kıymetli ölçüde artırmak için flashloanlardan yararlanabilir ve şişirilmiş stake karını talep etmek için tekrar tekrar kendi kendine transfer gerçekleştirebilir. Bundan sonra, saldırgan şişirilmiş BOG’u çabucak 3,6 milyon dolar WBNB’ye satar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın