• Ana Sayfa
  • Genel
  • Sibirya’da bulunan mikroskobik canlının 24 bin yıl hayatta kaldığı keşfedildi

Sibirya’da bulunan mikroskobik canlının 24 bin yıl hayatta kaldığı keşfedildi

Sibirya’da bulunan mikroskobik canlının 24 bin yıl hayatta kaldığı keşfedildi
Okunuyor Sibirya’da bulunan mikroskobik canlının 24 bin yıl hayatta kaldığı keşfedildi

lgKI7sPFrk6CJkqQtzIzsw

Rus bilim insanları, Sibirya bölgesindeki donmuş toprak katmanında çok hücreli mikroskobik bir canlının 24 bin yıl hayatta kaldığını keşfetti.

Rusya’da bulunan Pushchino Bilimsel Araştırmalar Merkezi araştırmacıları, Sibirya bölgesinde yürüttükleri çalışmalarda topladıkları donmuş toprak numunesinde “Bdelloid rotifer” isimli mikroskobik canlının bulunduğunu tespit etti.

Sondaj yolu ile elde edilen numunenin içerisinde donmuş halde bulunan çok hücreli organizmayı inceleyen araştırmacılar, canlının hayat işlevlerinin devam ettiğini belirledi.

Organizmanın yaşını belirlemek üzere ileri radyo-karbon testlerine tabi tutan bilim insanları, canlının 24 bin yıllık olduğunu anladı.

Araştırma grubundan Stas Malavin, çalışmanın çok hücreli hayvanların kriptobiyoz halinde on binlerce yıl yaşayabileceklerini ispat eden çok güçlü bir ispat olduğunu söz etti.

Bilim insanları, daha evvel kimi kolay kurtçuk ve bitki cinslerini donmuş toprak örnekleri içerisinde tespit etmiş ve donmuş halde hayatta kalabildiklerini rapor etmişti.

Kimi kolay organizmaların, çok sıcak, çok soğuk yahut zehirli ortam üzere yaşamsal faaliyetlerin sürdürülmesinin sıkıntı olduğu ortamlarda metabolizmalarını neredeyse duracak düzeye getirme manasına gelen kriptobiyoz halinde hayatta kalmayı başardığı biliniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın