Şeftalide birinci hasat başladı (İhracatta artış bekleniyor)

Şeftalide birinci hasat başladı (İhracatta artış bekleniyor)
Okunuyor Şeftalide birinci hasat başladı (İhracatta artış bekleniyor)

blank

İzmir’in Selçuk ilçesinde yetişen erkenci şeftaliler, hava kaidelerinden ötürü 20 günlük bir gecikmeyle hasat edildi. Şeftali hasadı, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Selçuk Kaymakamı Ekrem İnci, İzmir Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İtina, Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak ve İzmir Ziraat Odaları Birliği Lideri İbrahim Erdallı’nın iştirakiyle yapıldı.

Vali Köşger, şeftali toplayarak kovalara doldurdu, topladığı şeftalileri basın mensuplarına da ikram etti. Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak, bu yıl rekolte düşük olsa da ihracat sayılarını geçen yıla nazaran yüzde 10 artırarak 170 milyon dolar ihracata ulaşma amacında olduklarını söyledi.

nry1pMRuLUGHuqcbO4KyhQ

36 BİN TON ESER YETİŞİYOR

Şeftali hasadında konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, “İzmir, Ege Bölgesinin başşehri. Bereketli ovaların ortasındayız. Selçuk da İzmir’in kıymetli meyve üretim merkezlerinden biri. Bu iş meşakkatli bir iş. Personeller sabah saat 04.00’da işe başlıyor. Selçuk’ta 16 bin dekar alanda şeftali var. 36 bin ton da eser var. Yapılan her ihracat ülkeye katma bedel olarak kıymetli katkılar sağlıyor. Dışarıdan ithal girdi ile yapılan ihracatın pek bir manası yok. Bunlar sıfır maliyetle yapılan ihracatlar. O manada katma pahası yüksek oluyor. Bunları daha nitelikli hale getirmemiz lazım. Kalkınmış ülkeler, her metrekare toprağını ve her bir ferdini en düzgün biçimde pahalandıran ülkeler.

Biz de Selçuk Ovası’nı, Küçük Menderes havzasını, İzmir’in dağlarını, ovalarını, denizini, tarihini, turizmini, mutfağını uygun tanıtmamız, katma kıymete dönüştürmemiz lazım. Vatandaşımızın emeğinin karşılığını alması lazım. Ülke olarak çalışarak ve katma paha oluşturarak kalkınacağız. Çiftçilerimize bol bereketli, iyi ve yararlı bir dönem diliyorum” diye konuştu.

AMAÇ 170 MİLYON DOLAR İHRACAT

Ege Yaş Meyve Zerzevat İhracatçıları Birliği Lideri Hayrettin Uçak ise şu bilgileri verdi:

“Selçuk, tarım diyarı. Şeftali, bizim çok önemsediğimiz ve katma pahası yüksek olan bir eser. Geçen yıla nazaran 20 günlük bir gecikme var lakin inşallah hasadımız hem kalite hem aroma açısından düzgün bir dönem bekliyoruz. Fiyatlar geçen seneye nazaran daha fazla olacak. Rekolte geçen seneye nazaran hava koşullarından ötürü biraz düşük ancak ihracat sayılarımızı yüzde 10 civarında artırmayı düşünüyoruz. Geçen sene 154 milyon dolar şeftali ihracatı yapıldı. 2019 yılına nazaran önemli manada rekor kırıldı. Bu sene de gayemiz 170 milyon dolar ihracat yapmak. Biz şeftali ve nektar üretiminde 800 bin ton ile 6. sıradayız. Selçuk ilçesi ise bu üretimde yüksek sıralarda.”

“FİYATLAR ARTACAK”

Üretici Yaşar Erdallı da “Mahsullerimiz soğuğa çarpıldı. Erkenci şeftalilerin olduğu bu bahçede yaklaşık 80 bin ton civarında mal eksikliği yaşandı. Rekolte düşük. Tüketici nezdinde fiyatlar artacak lakin kalitemiz hoş. Selçuk, şeftalide geçiş noktasıdır. Şu an Türkiye’de şeftali Selçuk Davutlar ve Tire bölgesinde. Adana, Mersin’de bitmek üzere. İhracatçılar önümüzdeki günlerde buraya yönelecek. Eserlerimizi 50 ülkeye ihraç ediyoruz” tabirlerini kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın