• Ana Sayfa
  • Genel
  • Sanofi ve GSK’nın Covid-19 aşı adayının Faz 2 sonuçları açıklandı

Sanofi ve GSK’nın Covid-19 aşı adayının Faz 2 sonuçları açıklandı

Sanofi ve GSK’nın Covid-19 aşı adayının Faz 2 sonuçları açıklandı
Okunuyor Sanofi ve GSK’nın Covid-19 aşı adayının Faz 2 sonuçları açıklandı

0IoA 0vCq0yiozeE2lPy3w

Sanofi ve GSK’nın adjuvanlan rekombinant Covid-19 aşı adayının Faz 2 sonuçları açıklandı.

722 gönüllünün katıldığı Faz 2 çalışmasının sonuçlarına nazaran, çalışmaya katılan tüm yetişkin yaş kümelerinde aşı adayının Covid-19 hastalığını atlatan şahıslarda ölçülen oranlarda güçlü nötralize edici antikor reaksiyonları gözlemlendi.

Faz 2 orta sonuçlarına nazaran, Sanofi ve GSK’nın Covid-19 aşı adayının ikinci dozunun enjeksiyonun akabinde tüm yaş kümelerinde (18 ila 95 yaş) geçerli tolere edilebilirlik düzeyinde ve güvenlilik tasalarını bertaraf edecek halde yüzde 95 ile yüzde 100 serokonversiyon (aşının Covid-19 antikorlarını üretme oranı) gözlemlendi.

Bu sonuçlar paralelinde aşı adayının global Faz 3 çalışmasının önümüzdeki haftalarda başlaması bekleniyor.

VARYANT FORMÜLASYONLARI DESTEKLEME ÇALIŞMALARI HEDEFLENİYOR

Olumlu Faz 2 orta sonuçlarına dayanarak, iki şirket önümüzdeki haftalarda aşı adaylarının 10µg dozu ile GSK’nın pandemik adjuvanını kapsayacak küresel Faz 3 çalışmasını, randomize, çift kör çalışma metodu ile başlatmayı planlıyor.

Faz 3 çalışmasının, çeşitli ülkelerden 35 binden fazla yetişkin iştirakçi ile gerçekleşmesi planlanıyor. Faz 3 çalışmalarında ayrıyeten Covid-19’un D614 (Wuhan) ve B.1.351 (Güney Afrika) varyantları dahil olmak üzere iki aşı formülasyonunun aktifliği pahalandırılacak.

Buna paralel olarak şirketler, birinci aşı platformundan bağımsız olarak daha düşük bir aşı dozunun güçlü bir takviye reaksiyonu oluşturma yeteneğini pahalandırmak hedefi ile çeşitli varyant formülasyonları destekleme çalışmaları yürütmeyi hedefliyor.

Önümüzdeki haftalarda başlatılması planlanan Faz 3 çalışmaları sonuçları ve ruhsat kıymetlendirilmesi doğrultusunda, aşının 2021’in dördüncü çeyreğinde onaylanması bekleniyor.

COVİD-19 SALGININA KARŞI UĞRAŞTA GERÇEKLEŞEN ÇALIŞMALAR

GSK ile iş birliği içinde adjuvanlı rekombinant protein bazlı aşıya ek olarak Sanofi, Translate Bio ile ortaklaşa bir haberci RNA aşısı geliştiriyor.

Mart 2021’de Sanofi ve Translate Bio, klinik öncesi dataların yüksek nötralize edici antikor düzeyleri göstermesinin akabinde güvenliliği, bağışıklık yansısını ve reaktojeniteyi pahalandırmak için mRNA Covid-19 aşı adayı için bir Faz 1-2 klinik çalışmasını başlattı. Bu çalışmanın birinci sonuçlarının 2021’in üçüncü çeyreğinde alınması bekleniyor.

Sanofi ayrıyeten öbür aşı üreticilerine üretim dayanağı sağlıyor. Şirket geçtiğimiz günlerde, Eylül 2021’den itibaren ABD için 200 milyon doza kadar Moderna’nın Covid-19 aşısını üreteceğini duyurdu.

Sanofi ayrıyeten, Avrupa Birliği için BioNTech firmasına 125 milyon doz üretim takviyesi sağlayacağını da bu yılın başında duyurmuştu.

Sanofi, Johnson & Johnson’ın Covid-19 aşısının üretimi için şirketi ayda yaklaşık 12 milyon doz üretim ile destekleyeceğini de şubat ayında duyurdu.

3 FARKLI ÜRETİM KAPASİTESİ OLAN TEK ŞİRKET

Sanofi, iki Covid-19 aşı adayını geliştirmenin yanı sıra, global aşı tedarikini desteklemek ve salgınla gayrete yardımcı olmak için üç farklı Covid-19 aşısı için üretim kapasitesi ve uzmanlığından yararlanan tek şirket pozisyonunda.

OLAĞAN ISI ŞARTLARINDA DEPOLANABİLECEK

Sanofi Pasteur İcra Şurası Lider Yardımcısı ve Global Lideri Thomas Triomphe, Faz 2 datalarına ait şunları kaydetti:

“Şunu çok net görüyoruz ki bilhassa Covid-19’un yeni varyantları ortaya çıkmaya devam ettikçe, pandemi ile uğraşta tesirli ve bağışıklık artırıcı pekiştirme doz (booster) aşılara duyulan gereksinim sürecek. Faz 2 sonuçları, olağan ısı şartlarında depolanabilecek aşı adayımızın, devam eden global halk sıhhati krizinin yönetilmesinde kıymetli bir rol oynayacak potansiyele sahip olduğunu göstermektedir.

Elimizdeki olumlu sonuçlarla, aşı adayımızın global Faz 3 tesirlilik çalışmasına geçmeye hazırız. Aşımızın mümkün olan en kısa müddette kullanıma sunulması ismine dünya genelindeki paydaşlarımız ile birlikte çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”

“SONUÇLAR KIYMETLİ BİR POTANSİYELE İŞARET EDİYOR”

GSK Aşıları Kısmı Lideri Roger Connor da Faz 2 çalışmasının olumlu sonuçları ışığında protein bazlı adjuvanlı aşı adayının Covid-19 varyantlarına verdiği olumlu yansılar ve bağışıklık artırıcı pekiştirme dozlar (booster) da dahil olmak üzere salgın ile verilen çabada kıymetli bir potansiyele işaret ettiğini belirtti.

Connor, “Aşı adayımızın, Covid-19 ile devam eden uğraşa kıymetli bir katkı sağlayabileceğine inanıyoruz ve yıl sonundan evvel kullanıma sunma gayemizi gerçekleştirmek için mümkün olan en kısa müddette Faz 3 çalışmalarına geçeceğiz.” değerlendirmesini yaptı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın