Korona Virüsle Eden Sağlık Personelinin Durumu Hakkında

 Korona Virüsle Eden Sağlık Personelinin Durumu Hakkında
Okunuyor Korona Virüsle Eden Sağlık Personelinin Durumu Hakkında

Twitter yazarı @zeynurin’in sağlık personelinin durumu hakkında yazdığı floodu. #SağlıkçıyaSahipÇık

Koronavirüs hakkında tüm haberler.

Virüse yakalanan insan sayısının hızla arttığı bir döneme girmiş bulunuyoruz. Tekraren söylendiği üzere tedbirler çok önemli. Sayının hızla artmasıyla birlikte birtakım sorunların yaşanması muhtemel. Bunların üstesinden ancak hep birlikte gelebiliriz. Sürecin yönetim algoritması basamaklar halinde ilerler. Türkiye olarak sağlık imkanları noktasında oldukça iyi bir yerdeyiz fakat imkanlarımız sonsuz değil. Bu yüzden akılcı davranmak zorundayız.

Süreçte yatılı hasta takibi, genel durumu sıkıntılı hastalar için öncelenmeli. Testin pozitif olması tek başına hastaneye yatış kriteri değil. Aksine genel durumu iyi olan hastalar evde tedavi edilmeli. Bu konuda sosyal medyadaki çığırtkanlıklara kulak asmayın. Tedaviler tüm dünyadaki gelişmeler takip edilerek uygulanıyor.

Size çok insani bir şey söyleyeceğim: sağlık çalışanlarının psikolojisi oldukça yük altında şu dönemde. Birçok kişi evinden ayrıldı, eşinden çocuğundan ailesinden uzakta yaşıyor. ‘Virüs yükü’ denilen bir kavram var. Özetle sağlık çalışanları hastalığı daha ağır geçiriyor demek. Buna rağmen siz de görüyorsunuz herkes canını dişine takmış çalışıyor. Hastanelerin kapasiteleri artırılıyor; poliklinikler kapatılıp uygun yerler yoğun bakıma dönüştürülüyor. Her bölümden asistan uzman kim varsa doktor havuzu oluşturuluyor ve Covid-19 nöbeti listesine yazılıyor

İkinci planda ameliyathaneler yoğun bakıma çevrilecek. Hemşiresinden porterına herkes elindeki fidanı dikiyor. Buna rağmen sağlık kapasitesinin aşılması ihtimali söz konusu. Böyle bir durumda faturayı sağlık çalışanlarına kesmek insafsızlıktır, vicdansızlıktır. Bu minvaldeki paylaşımları yayan insanlar da bunun vebalini taşımaktadır. Tek bir sağlık çalışanının bile güven endişesi yaşaması, zihninin bununla meşgul olması bir millet olarak hepimizin ayıbı olur. Canını ortaya koyup oraya gelen hiç kimse bir insanın kötülüğünü istemez.

Sadece sizin yakınlarınız hasta olmuyor. Şimdiden evde tedavi alan, hastaneye yatan arkadaşlarımız var. Bu noktada en ufak bir güç kaybının zararını hepimiz görürüz. İnsaflı olun, sağlık çalışanlarına sahip çıkın. Bu hususta insanları galeyana getirenlere mâni olun. Ya hep birlikte kalkacağız bu yükün altından, ya da hep birlikte kalkacağız. Başka yolu yok.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın