Rusya’nın Bankacılık Devinin Başkanı’ndan Bitcoin Yorumu: Uydurma Para!

Rusya’nın Bankacılık Devinin Başkanı’ndan Bitcoin Yorumu: Uydurma Para!
Okunuyor Rusya’nın Bankacılık Devinin Başkanı’ndan Bitcoin Yorumu: Uydurma Para!

1 jGdut7M82WHOvwnVQGk3gg scaled

CNBC ve Bloomberg TV röportajlarına nazaran ikinci en büyük Rus bankası VTB’nin lideri ve lideri Andrey Kostin, Bitcoin (BTC)’in uydurma para olduğunu belirtti ve kripto madenciliği teknolojisini hatalıların Orta Çağ’da uydurma parayı geri getirme prosedürüyle karşılaştırdı. Fakat, CBDC’nin piyasaya sürülmesinin kıymetli olduğunu ve Rusya’nın yakında dijital ruble denemelerine başlayacağını itiraf etti.

Kostin: Bitcoin geçersiz para!

Bitcoin’i sevmediğini belirten Kostin, zanaatkarların çeşitli para üniteleri oluşturabildiği Orta Çağ ile karşılaştırdığı madencilik süreci nedeniyle Bitcoin’in “sahte para” olduğuna inanıyor. Lakin, Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere Rusya Merkez Bankası, merkezi bir dijital para ünitesi oluşturmayı planlıyor. Merkez bankası dijital para ünitesi (CBDC) olarak isimlendirilen bu para ünitelerinin geliştirilmesi ismine özel bir takım görevlendirildi.

“CBDC’ler kaçınılmaz”

VTB lideri, önümüzdeki yıl Rusya’nın dijital rubleyi denemeye başlayacağını paylaştı. Bununla birlikte, ülkenin merkez bankası tarafından çıkarılan ve denetim edilen bu CBDC’nin piyasaya sürülmesine daha vakit var üzere görünüyor.

CBDC

Bunların yanı sıra Kostin, dünyanın dijitalleşmeye yanlışsız ilerlediğini ve dijital para ünitelerinin ortaya çıkmasının kaçınılmaz olduğunu itiraf etti. Fakat, bu tıp para ünitelerinin merkez bankaları tarafından yayılması ve denetim edilmesi gerektiğinde ısrar ediyor. Bu açıdan Çin’in dünyanın en gelişmiş ülkesi olduğuna inanıyor. Çin, merkez bankası dijital para ünitesini, yani dijital yuan’ı çıkarmaya hayli yaklaşmış bir ülke. Geçtiğimiz günlerde paylaşılan bir raporda dijital yuan’ın  Bu sırada öbür ülkeler de boş durmuyor. Japonya, Avrupa, İsviçre ve ABD merkez bankaları üzere kurumlar da CBDC konusunda çeşitli araştırmalar gerçekleştiriyor. Ayrıyeten geçtiğimiz aylarda, Fransa Merkez Bankası’nın dijital euro için potansiyel bir platform olarak Ripple ve XRP’yi ele aldığını bildirmiştik.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın