• Ana Sayfa
  • Genel
  • Rusya’da muhalif Navalni ile temaslı kuruluşların faaliyetleri yasaklandı

Rusya’da muhalif Navalni ile temaslı kuruluşların faaliyetleri yasaklandı

Rusya’da muhalif Navalni ile temaslı kuruluşların faaliyetleri yasaklandı
Okunuyor Rusya’da muhalif Navalni ile temaslı kuruluşların faaliyetleri yasaklandı

blank

Rusya’da mahkeme, muhalif Aleksey Navalni ile ilişkili kuruluşları aşırılık yanlısı ilan etti, bunların faaliyetlerini yasakladı.

Moskova Kent Mahkemesi basın servisinden yapılan açıklamaya nazaran, gerçekleştirilen duruşmada savcılığın talebi üzerine Navalni’nin kurucusu olduğu Yolsuzlukla Gayret Vakfı, Yurttaş Haklarını Müdafaa Vakfı ve Navalni Karargahları isimli kuruluşların aşırılık yanlısı olduğuna karar verildi.

Bu kuruluşların her türlü bilgi yayması, mali operasyonlar yapması, seçimlere katılması, aksiyon ve şov organize etmesi üzere tüm faaliyetleri yasaklandı.

Mahkeme, Yolsuzlukla Çaba Vakfı ve Navalni Karargahlarının faaliyetlerine yönelik yasakların çabucak yürürlüğe girmesini kararlaştırıldı.

Yolsuzlukla Gayret Vakfının avukatı Valeriya Vetoşkina, 10 gün içinde karara itiraz edeceklerini bildirdi.

Rus muhalif Navalni tarafından 2011’de kurulan Yolsuzlukla Çaba Vakfı 2019’da Rus yetkililerce “yabancı ajan” statüsüne alınmıştı.

Navalni 2020’de vakfı kapattığını duyurarak yeni bir hukuksal yapılanmayla burayı tekrar açmış, Rus yetkililer de kuruluşu yine “yabancı ajan” statüsüne almıştı.

Moskova Savcılığı, nisanda Navalni ile temaslı olan 3 kuruluş hakkında “Rusya’ya karşı yıkıcı hareketler yürüten çeşitli yabancı merkezlerin siparişiyle, onlarla etkin uyum içinde hareket etme, anayasal nizamı, iktidarı değiştirmek için renkli ihtilal senaryolarını hayata geçirme” suçlamasında bulunmuş ve bunların kapatılması için dava açılmıştı.

17 OCAK’TA TUTUKLANMIŞTI

Rus muhalif Navalni, zehirlendiği argümanıyla Berlin’de tedavi gördükten sonra 17 Ocak’ta Moskova’ya dönüşünde havaalanında tutuklanmıştı.

Rusya Federal Cezaevi Servisinin talebi üzerine 2 Şubat’ta Moskova Kent Mahkemesinde Navalni aleyhinde açılan dava sonuçlanmış, mahkeme Navalnıy’ın geçmişte yolsuzluk davası sonucunda verilen 3,5 yıl ertelenmiş mahpus cezasını isimli denetim kurallarını yerine getirmediği gerekçesiyle olağan mahpus cezasına çevirmişti.

Mahkeme, evvelden mesken mahpusunda geçirdiği 10 aylık süreyi hesaba katarak Navalni’nin kalan cezasını hapishanede geçirmesine karar vermişti.

Navalni, Moskova yakınlarındaki Vladimir kentinde bir hapishanede bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın