Rusya, uzayda çekilecek sinemanın takımını oluşturdu

Rusya, uzayda çekilecek sinemanın takımını oluşturdu
Okunuyor Rusya, uzayda çekilecek sinemanın takımını oluşturdu

Rusya, uzayda birinci sineması çekmeye hazırlanıyor. Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos), sinema grubunu oluşturduklarını ve takımı Ekim ayında uzaya göndereceklerini açıkladı.

Rusya’nın bu adımı Elon Musk’ın NASA ile anlaşarak uzayda sinema çekme planından çabucak sonra geldi. Elon Musk, uzaya gönderecekleri oyuncunun Tom Cruise ve direktör Doug Liman olduğunu açıklamıştı. Planlar gerçek halde ilerlerse Cruise da Ekim 2021’de uzaya gidecek. Ayrıyeten NASA, uzaya göndereceği isimleri Crew Dragon kapsülüyle fırlatacak.

Rusya, bir oyuncu ve direktör gönderiyor

Son olarak Roscosmos, uzay sineması için seçtiği isimleri açıkladı. Oyuncu Yulia Peresild ve direktör Klim Shipenko uzaya gidecek isimler. Peresild, The Edge ve Battle for Sevastopol üzere birçok büyük Rus sinemalarında rol aldı. Shipenko ise ödüllü felaket sineması Serf dahil birçok büyük yapımı yönetti.

rusya uzaydaki ilk filmin kadrosunu olusturdu3

Rus sinema takımı hazırlıklara başlıyor.

Tüm bu gelişmelerle birlikte uzay yarışında yeni bir boyut ortaya çıkıyor. Rusya ve ABD ortasındaki bitmek bilmeyen uzay yarışının yeni konusu sinemalar oldu. Roscosmos uzay ajansı, daha geniş bir insan yelpazesine alan açmak istediğini söyledi.

Roscosmos, seyahat öncesi ikilinin yerçekimsiz ortama hazırlık eğitimine geçeceğini belirtti. Akabinde 5 Ekim 2021’de takımı bir Rus roketi uzaya gönderecek. Özel uzay uçuşu eğitimleri en geç 1 Haziran’da başlayacak. Santrifüj ve titreşim testleri, sıfır yerçekimi uçuşları ve paraşüt eğitimine alınacaklar.

Uzay turizmi hareketleniyor

Rusya’nın RIA haber ajansı, sinemanın konusundan bahsetti. Sinema, bir bayan cerrahın Dünya’ya çabucak dönemeyecek kadar hasta bir kozmonot üzerinde operasyon misyonunun öyküsünü anlatacak.

rusya uzaydaki ilk filmin kadrosunu olusturdu5

Memleketler arası Uzay İstasyonu, şimdiye kadarki en büyük yörünge laboratuvarı.

Sinemada oynamak için binlerce oyuncu müracaat yaptı. Lakin Peresild, rakiplerini yendi. Projenin tamamı Rus devlet televizyonu Channel One tarafından ele alınacak. Sinemanın ortak üretimcileri Roscosmos şefi Dmitry Rogozin ve Channel One direktörü Konstantin Ernst olacak.

Daha evvel Roscosmos, Japon moda hükümdarı Yusaku Maezawa‘nın Aralık ayında istasyona 12 günlük bir seyahate çıkacağını duyurdu. Çağdaş sanat koleksiyoncusu milyarder, uzayda sinema çekmek istediğini söyledi. Ona, Japon kameraman Yozo Hirano ve Rus kozmonot Alexander Misurkin eşlik edecek.

Rusya, en son 2009’da ISS’ye bir uzay turisti gönderdi. Maezawa, Japonya’dan birinci turist olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın