• Ana Sayfa
  • Genel
  • Rusya ile Pakistan ortasında “Pakistan Akımı” doğal gaz boru sınırı inşa edilecek

Rusya ile Pakistan ortasında “Pakistan Akımı” doğal gaz boru sınırı inşa edilecek

Rusya ile Pakistan ortasında “Pakistan Akımı” doğal gaz boru sınırı inşa edilecek
Okunuyor Rusya ile Pakistan ortasında “Pakistan Akımı” doğal gaz boru sınırı inşa edilecek

0sSeUGOBDEidWahUMkMEHw

Rusya Güç Bakanlığı, Rusya ile Pakistan mutabakatını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya nazaran, iki ülke ortasında arasında “Pakistan Akımı” isimli doğal gaz boru çizgisinin inşası için muahede sağlandı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Rusya Güç Bakanı Nikolay Şulginov ile Pakistan’ın Moskova Büyükelçisi Şefket Ali-Khan’ın Pakistan Akımı projesinin inşası için muahede imzaladıkları belirtildi.

İki ülkenin, kelam konusu muahedenin hazırlanması için kıymetli çalışmalar yaptığına işaret edilen açıklamada, “Bu mutabakatla, şirketlerimiz projenin yakın vakitte uygulanmasına başlayabilecekler. Proje sayesinde Pakistan’ın güç güvenliği, doğal gaz üzere etraf dostu bir kaynakla güçlendirilecek” tabiri kullanıldı.

ABD YAPTIRIMI RİSKİ

Rusya ile Pakistan ortasında Ekim 2015’te yaklaşık bin kilometre uzunluğunda ve yılda 12,4 milyar metreküp gaz kapasiteli “Kuzey-Güney” doğal gaz boru çizgisinin inşasına ait hükümetlerarası muahede imzalanmıştı.

Lakin proje konsorsiyumunda yer alan birtakım Rus şirketlerine ABD tarafından yaptırım uygulanma riski nedeniyle projenin iştirak yapısı 22 Mart’ta değiştirilmiş ve projenin ismi Pakistan Akımı olarak belirlenmişti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın