Romantik ilgiler için bağlantı

Romantik ilgiler için bağlantı
Okunuyor Romantik ilgiler için bağlantı

Aşk, insanoğlunun bildiği en derin hislerden biridir. Bu nedenle romantik alakalar, hayatın en manalı taraflarından birini oluşturur ve derin bir tatmin kaynağıdır.

Başka beşerlerle etkileşime duyulan muhtaçlık doğuştan geliyor üzere görünürken, sağlıklı, sevgi dolu bağlar kurma yeteneği öğrenilir. Çalışmalar, istikrarlı bir bağ kurma yeteneğinin, çocuğun yiyecek, bakım, sıcaklık, müdafaa, uyarılma ve toplumsal temas gereksinimlerini emniyetli bir biçimde karşılayan bir bakıcıyla çocuğun birinci tecrübelerinde yani bebeklik periyodunda oluşmaya başladığını göstermektedir. Güçlü bir bağ sürdürmek, daima ilgi ve irtibat gerektirir. Her birey, partnerinin başkasına vakit ve ilgi göstermeye istekli olduğundan emin olmalıdır. İki partner de vakitle değişse bile farklılıklarına ahenk sağlamaya kararlı olmalıdır. Uygun alakalarda tıpkı grupta olma duygusu vardır. Uzun vadede sürdürülen bu his, çiftlerin kaçınılmaz olarak birlikte karşılaşacakları zorlukların üstesinden gelmelerine yardımcı olabilir. Aidiyet hissini geliştirmenin anahtarı tesirli bir irtibattır.

Romantik bağlarımızda olan etkileşimlerimizde dikkatli olmak, bunu yapma niyetiyle başlar. Hepimizin geliştirmek istediğimiz taraflarımız var. Bu iyileştirmeleri yapmanın bir yolu, dikkatli irtibat ve niyet belirlemektir. Araştırmalar, farkındalığın insanların çatışmayı çözmelerine, bağlarını güzelleştirmelerine ve gerilimi azaltmalarına yardımcı olabileceğini göstermiştir. 8 haftalık farkındalık eğitimine katılan çiftlerin, eğitime katılmayanlara nazaran daha yüksek ilgi tatmini, yakınlık ve partnerlerini kabul ettiklerini gösteriyor.

Münasebetinizi neden geliştirmek istediğinizi düşünün ve tatmin edici bir yerde olsaydı bağın nasıl görüneceğini hayal edin. Ekseriyetle daha âlâ ilgiler kurmak istemeyi düşünürüz, lakin aklımızda gerçek amaçlar yahut bu maksatlara ulaşmak için bağlantı araçları yoktur. Güzelleştirmek istediğimiz alakaları düşündüğümüzde, çoklukla başka kişinin kusurları aklımıza gelir. Bunun yerine, kendi irtibat seçimlerinizi ve irtibat tercihlerinizi değiştirmenin ilginizi nasıl olumlu istikamette etkileyebileceğini düşünün. Sık sık oburlarının değişmesini bekleriz, lakin değiştirebileceğimiz tek kişinin kendimiz olduğunu unutmamamız gerekir. Bağlantınız, seçtiğiniz bireyle olan çatışmalarınızda nasıl bir rol oynadı? İrtibat tercihleriniz bu bağlantıyı nasıl etkiledi? Bir düşünün ve yerine fonksiyonel olanları koymaya çalışın.

Yüz tabirleri, içsel olarak meydana gelen fizyolojik değişikliklerin sinyalleridir. Yüz tabirlerinin fonksiyonu sinyallere dönüşmüş olsa da, yüz kaslarımızı denetim etmeyi öğrenerek ve onlar üzerinde sahip olduğumuz şuurlu denetimi artırarak hislerimizi deneme ve saklama imkanına sahibiz. Lisanınızdan çıkan cümleler diğer şeyler söz ederken vücut lisanınız tam aykırısını söylüyorsa alıcı gerçek sinyallere odaklanacaktır. Bu noktada, öfkendiğiniz, lakin yeni irtibat kalıplarını denediğiniz bir periyotta yüz sözlerinize de dikkat ederek daha tesirli bir irtibat kurabilirsiniz.

Partnerinize karşı olan öfkenizi gerekli ve faydalı bir his olarak algılamaya çalışın. Bağışlamanın bu kadar sıkıntı olmasının bir nedeni, affederek huzuru bulmak için öfkemizi reddetmemiz gerektiğine inanıyor olmamızdır. Bununla birlikte, affetmeyi ve onun pek çok yararına sahip olmanın gerçek anahtarı aslında öfkemizi reddetmek değil, faydalı bir his olarak dinlemek ve anlamakta yatar. Bu nedenle, belli bir durumda öfkemizi bırakmadan evvel, öfkenin o durumda oynadığı fonksiyonu anlamalı ve affetmeden evvel bu muhtaçlıkları karşıladığımızdan emin olmalıyız.

Son olarak, unutmayın ki bağlantılar çift taraflıdır. Sayılmak ve sevilmek üniversal bir gereksinimdir. Hasebiyle sizin de bu gereksinimlere istekli bir biçimde karşılık veriyor olmanız gerekir. Kendi his, fikir ve gereksinimlerinizi daha düzgün tanımaya başladığınızda partneriniz ile olan irtibatınız direkt gelişmeye başlayacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın