• Ana Sayfa
  • Genel
  • Rekor: Gri bir balinanın dünyanın yarısını yüzdüğü tespit edildi

Rekor: Gri bir balinanın dünyanın yarısını yüzdüğü tespit edildi

Rekor: Gri bir balinanın dünyanın yarısını yüzdüğü tespit edildi
Okunuyor Rekor: Gri bir balinanın dünyanın yarısını yüzdüğü tespit edildi

3WkgIqwfXE24G0hMF0ZhDg

İngiliz Biology Letters mecmuasında yayınlanan yeni bir araştırmaya nazaran, 2013 yılında Namibya kıyılarında tespit edilen bir gri balinanın 16 bin 700 milden fazla (yaklaşık 27 bin kilometre) yüzdüğü tespit edildi.

National Geographic’in haberinde, doğal hayat alanının Kuzey Pasifik denizi olduğu belirtilen gri balina cinsinin 2013 yılında Namibya’nın Walvis Bay kenti kıyılarında aç ve makûs durumda bulunduğu belirtildi.

Yaklaşık 2 ay boyunca Walvis Bay körfezinde kalan balinanın DNA örneklerini toplayan Stellenbosch Üniversitesi’nden zoologlar Elwen Gridley ve Tess Gridley, balinanın doğal ömür alanının Kuzey Pasifik olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

qTDbsN008k63PPQMtGmN9A

‘PARİS’TE BİR KUTUP AYISI GÖRMEK GİBİ’

Genetik araştırmaların birkaç yıl sürdüğünü belirten çalışmanın ortak müelliflerinden Simon Elwen, “İlk duyduğumda biraz umursamazdım” derken, “Bu durum, birisinin Paris’te bir kutup ayısı gördüğünü söylemesi üzere. Kutup ayısı teknik olarak oraya gidebilir, lakin pek gerçekçi olmaz” tabirlerini kullandı.

Yayınlanan makalede genetik tahlillerin, balinanın batı Kuzey Pasifik’e mahsus yaklaşık 200 gri balinadan oluşan küçük bir popülasyondan geldiğini ortaya çıkardığı belirtilirken muharrirler, balinanın doğal ömür alanından uzaklaşmasının sebebini iklim değişikliği nedeniyle Kuzey Kutbu’ndaki deniz buzullarındaki süratli düşüş olarak gösterdi.

YENİ HAYAT ALANI ARARKEN KAYBOLDUĞU KESTİRİM EDİLİYOR

Muharrirler, gri balinanın deniz buzullarının azalması nedeniyle yeni ömür alanlarını keşfetmeye yönelmesi sonrası kaybolduğunun varsayım edildiğini belirtti.

Daha evvel tespit edilen en uzun aralı yüzme, Pasifik okyanusunda 12 bin 774 mil boyunca (yaklaşık 20 bin 500 kilometre) izlenen bir deri sırtlı kaplumbağaya aitti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın