Reklamcılardan Apple’a App Store yansısı

Reklamcılardan Apple’a App Store yansısı
Okunuyor Reklamcılardan Apple’a App Store yansısı

Apple’ın App Store için başlattığı Arama Sekmeleri Reklamları (Search Tab Ads) özelliği, reaksiyonların odağı oldu. Reklamcılara nazaran özellik dehşetli bir durumu ortaya serdi.

Apple’ın Mayıs ayının başlarında piyasaya sürdüğü Search Tab Ads özelliği, App Store aramalarında öne çıkan yeni bir reklam alanı sunuyor. Lakin birkaç reklam yetkilisine nazaran bu özellik yatırım getirisi açısından fecî bir hal almış durumda.

App Store reklam yeniliği beklentileri karşılamadı

Uygulama pazarlama şirketi SplitMetrics‘e nazaran, ortalama bin gösterim başına maliyet lansmandan sonraki 10 günde yaklaşık 31,10 dolardı. Kamu hizmetleri üzere birtakım kategorilerde ise bu sayı 50 dolar civarına çıkıyor. Pazarlama uzmanları, öbür arama reklamlarına kıyasla, yeni biçimin fiyat için gereksinim duyulan şeyi sunmadığı kanaatinde.

app store yeni ozelligiyle reklamcilari kizdirdi

Pazarlama danışmanı Thomas Petit, AppleInsider‘a verdiği demeçte, heyetim başına maliyetin Apple‘ın App Store‘da sunduğu öbür reklam eserlerinden yüzde 30 civarında daha yüksek olduğunu söyledi. Petit ayrıyeten Arama Sekmesi Reklamı kampanyalarında yapılan uygulamaları tek ve düşük çift haneli yüzdelerde sadece az sayıda kullanıcının yüklediğini belirtti. Sonuç olarak danışman, yatırım getirisi açısından yeni sistemin şu ana kadar fecî göründüğünü tabir etti.

Reklam uzmanları ayrıyeten, yeni reklam alanlarının maliyeti açısından düşük performans göstermenin nedenlerinden birisinin gerçek reklamın küçük kalması olduğunu söyledi. Ek olarak, reklam verenlerin tabirleri ya da manzaraları özelleştiremeyecekleri da aktarıldı.

Arama Sekmeleri Reklamları özelliği, reklam verenlerin başka metriklerin yanı sıra pozisyon, yaş, cinsiyet ve aygıt çeşidi üzere bilgileri kullanarak maksat kitle belirlemesine imkan tanıyor. Fakat reklam kopyası App Store meta dataları kullanılarak otomatik olarak oluşturuluyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın