PuTTygen ile SSH Key Oluşturma ve PuTTy’de Kullanımı

 PuTTygen ile SSH Key Oluşturma ve PuTTy’de Kullanımı
Okunuyor PuTTygen ile SSH Key Oluşturma ve PuTTy’de Kullanımı

PuTTYgen, PuTTY ve diğer sftp, scp, ve ftp programları için SSH anahtarları oluşturmada kullanılan bir araçtır. Bazı diğer SSH uygulamalarında kullanılan ssh-keygen aracına benzer.

Temel işlevi genel ve özel anahtar çiftleri oluşturmaktır. PuTTY, anahtarları kendi biçiminde .ppk dosyası olarak depolar. Bununla birlikte, anahtarlar diğer biçimlere de dönüştürebilir.

Windows’daki PuTTYgen.exe, grafiksel bir araçtır. Linux için bir komut satırı sürümü mevcuttur.

Bölümler


PuTTygen İndirme ve Kurulum

PuTTYgen normalde PuTTY .msi paketinin normal kurulumunun bir parçası olarak kurulur. Ayrı bir generator indirmeye gerek yoktur.

PuTTy, PuTTygen indir

Windows (Tüm sürümler için): putty-0.70-installer.msi

Windows (64-bit): putty-64bit-0.70-installer.msi

24 Aralık 2017 tarihinde son sürüm yukarıdaki gibidir. Mevcut ise daha yeni sürümü indirmek için SSH Communications Security, Inc resmi web sitesini ziyaret ediniz: https://www.ssh.com/ssh/putty/download

İndirme sonrası .msi uzantılı dosyanın kurulumunu yaparak bir sonraki adıma geçiyor, PuTTygen’i çalıştırıyoruz.


PuTTygen’i Çalıştır

Başlat > Tüm Programlar > PuTTy > PuTTygen

PuTTygen ekran

SSH Key Oluşturma

Yeni bir anahtar çifti oluşturmak için, ekranın altından anahtarın türünü seçin (Genellikle 2048 bit anahtar boyutu olan SSH-2 RSA seçilmelidir).

Sonra Generate (oluştur) butonuna tıklayın ve fareyi boş alan içinde hareket ettirmeye başlayın. Putty rasgeleliği sağlamak için fare hareketlerini kullanır. Farenizi hareketleri dış bir saldırgan tarafından tahmin edilemez. Anahtarınızın boyutuna bağlı olarak fareyi bir süre hareket ettirmeniz gerekebilir. Hareket süresince mavi ilerleme çubuğu ilerlemelidir.

İlerleme çubuğu dolduğunda, gerçek anahtar oluşturma hesaplaması gerçekleşir. Bu birkaç saniye ile birkaç dakika sürebilir. Tamamlandığında, Public Key biraz önceki pencerede görünmelidir. Artık anahtar için bir parola belirleyebilirsiniz.

Private Key için kaydeti tıklatarak, en azından Private Key’i kaydetmelisiniz. Public Key’i kaydetmek de önerilebilir, ancak daha sonra Private Key’i yükleyerek yeniden Public Key’e ulaşabilirsiniz. (Yükle tıklatılarak).

Key passphrase ve Confirm passphrase satırlarını kullanarak anahtar dosyanızı şifreleyebilirsiniz.


PuTTygen ile Oluşturulan Anahtarı PuTTy’de Kullanma

Sunucuya yüklediğimiz Private Key dosyamızı kullanmak için PuTTy programını açarak aşağıdaki yolu izliyoruz;

Connection > SSH > Auth

PuTTy SSH Key Yükleme

Browse butonuna bastıktan sonra oluşturduğumuz .ppk uzantılı Private Key dosyasını seçerek sunucuya giriş yapabiliriz. Tekrar tekrar aynı işlemleri yapmamak için dosyayı seçtikten sonra en üstteki Sessions sekmesine giderek Save butonuyla dosya yolunu kaydetmeyi unutmayın.

Bu key dosyasını PuTTy’de kullanabileceğiniz gibi FileZilla, WinSCP gibi sftp, scp, ve ftp programlarında kullanabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın