Putin’den NATO uyarısı

Putin’den NATO uyarısı
Okunuyor Putin’den NATO uyarısı

OpLP4uzZsEWHT5 sl4Y9TA

Putin, Rossiya-1 kanalına verdiği röportajda, NATO’nun askeri faaliyetlerini ve Ukrayna’nın NATO’ya üye olma ihtimalini kıymetlendirdi.

NATO’nun Rusya sonlarının yakınlarında askeri altyapısını güçlendirdiğine dikkati çeken Putin, “NATO’nun sonlarımıza yakınlaşması, Rusya ve Rus vatandaşlarının güvenliğini etkileyecek kadar kıymetli bir konu.” dedi.

Putin şunları kaydetti:

“NATO’nun doğuya gerçek genişlemesi iki dalgada gerçekleşti. Bu, Rusya ve Batı ülkeleri ortasındaki bağların paydaşlık düzeyde olduğu vakitte gerçekleşti lakin telaşlarımızın tümü göz gerisi edildi. Sert konuşmak istemiyorum lakin çıkarlarımızı çiğnediler. Bu güzel bağların olduğu vaktinde gerçekleşti. Batı, kendi jeopolitik çıkarlarını insanların ve öteki halkların çıkarlarından üstün meblağ.”

Ukrayna’nın NATO üyesi olmak istediğine dikkati çeken Putin, bunun boş bir sıkıntı olmadığını vurgulayarak, “Polonya ve Romanya’daki Amerikan füzeleri, Rusya’nın merkez bölgesine 15 dakikada varabilir. Ukrayna’nın NATO üyesi olduğunu farz edelim. Amerikan füzelerinin Harkiv yahut Dnipro kentlerinden Moskova’ya uçuş mühleti 7-10 dakikaya düşecek.” sözlerini kullandı.

Putin, Ukrayna vatandaşlarının birçoğunun NATO üyeliğini istemediklerini söyledi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın