• Ana Sayfa
  • Genel
  • Putin, Biden ile yapacağı görüşmenin sonuçlarıyla ilgili çok büyük bir gelişme beklemediğini belirtti

Putin, Biden ile yapacağı görüşmenin sonuçlarıyla ilgili çok büyük bir gelişme beklemediğini belirtti

Putin, Biden ile yapacağı görüşmenin sonuçlarıyla ilgili çok büyük bir gelişme beklemediğini belirtti
Okunuyor Putin, Biden ile yapacağı görüşmenin sonuçlarıyla ilgili çok büyük bir gelişme beklemediğini belirtti

OpLP4uzZsEWHT5 sl4Y9TA

Putin, St. Petersburg Milletlerarası İktisat Forumu kapsamında, Rus haber ajansı TASS tarafından organize edilen, dünyanın önde gelen haber ajansları yöneticilerinin sorularını görüntü konferans formülüyle yanıtladı.

Rusya ve ABD ortasındaki alakalara değinen Putin, ABD’nin ikili ilgileri kötüleştirdiğine işaret ederek “Rus-Amerikan münasebetlerini bu duruma düşüren biz değiliz.” yorumunda bulundu. İki ülkenin birbirine hürmet duyması ve birbirinin çıkarlarını dikkate alması gerektiğini vurgulayan Putin, ABD Lideri Joe Biden ile 16 Haziran’da İsviçre’nin Cenevre kentinde görüşeceğini anımsattı. Putin, “Bu görüşmenin sonuçlarıyla ilgili çok büyük bir gelişme beklemiyorum. Lakin, Rusya tarafının yaratmadığı çelişkilere karşın, uyuşan çıkarlarımız var.” formunda konuştu.

Biden’ın deneyimli bir siyasetçi olduğunu belirten Putin, görüşmenin yapan olacağı umudunu paylaştı.

“ABD DOLARI ÇEŞİTLİ YAPTIRIMLAR İÇİN KULLANIYOR”

Rusya’nın dolar kullanımını tümüyle bırakıp bırakmayacağına yönelik bir soruyu yanıtlayan Putin, dolar hakkında söylediği kelamların tam manasıyla anlaşılmadığını savunarak “Dolar hakkında bir şeyler söylediğimi duyduysanız ve bunu, rezerv para ünitesi yahut üniversal bir tahlil aracı olarak ondan kurtulmak istediğimiz olarak anladıysanız, bu gerçek değil. Bahsettiğim şey bu değildi.” dedi.

Konuşmalarında, ABD’nin doları kullanma halini eleştirdiğini anlatan Putin, “ABD doları çeşitli yaptırımlar için kullanıyor. Örneğin, Rusya askeri-teknik alanda iş birliği yaptığı ortaklarına dolarla ödeme yapamıyor.” formunda konuştu.

ABD’nin Rusya’yı farklı para üniteleriyle ödemeler yapmak zorunda bıraktığını belirten Putin, “Amerikalı ortaklarımız, bizi bunu yapmaya zorluyorlar. Dolar kullanımını şuurlu olarak terk etmiyoruz, buna mecbur bırakılıyoruz. Bunu yaptığımızda, ortağımızla olan finansal bağlantımızda de makul bir sistem oluşmuş oluyor.” sözlerini kullandı.

Putin, ABD’nin doları siyasi bir araç olarak kullanarak kendine ziyan verdiğine işaret ederek “Oturdukları kolu kesiyorlar. Bunu dünyadaki herkes görebiliyor. Bu nedenle de yalnızca bizim ülkemizde değil tüm dünyadaki rezervlerde doların hissesi azalıyor.” dedi.

Güç şirketlerinin de dolar kullanımını azaltabileceğini belirten Putin, “Bu, dünyanın rezerv para ünitesi olarak dolara önemli bir darbe olur.” formunda konuştu.

KONGRE BASKINI YORUMU

Rusya’daki siyasi muhalefetin faaliyetleriyle ilgili konuşan Putin, muhalefetin yasalar çerçevesinde faaliyetlerini sürdürmesi gerektiğini vurguladı. Ülkede, 35 siyasi partinin kayıtlı olduğu bilgisini paylaşan Putin, “Siyasi sistemimiz çeşitli formda kıymetlendirilebilir. Bu sistem, Rus toplumunun gelişim düzeyine nazaran gelişiyor. Hayatımızın bu kesimini organize edilmesine yönelik kendi kararımızı almamıza müsaade verin.” dedi.

ABD Kongre binasına ocak ayında baskın düzenlendiğini anımsatan Putin, bu baskında birçok kişinin gözaltına alındığına dikkati çekerek “Bu adamların neden gözaltına alındığını hiç merak ettiniz mi? Neden yalnızca Rusya’daki sistem dışı muhalefet sizleri ilgilendiriyor?” diye konuştu.

“ALMANYA’NIN GELECEKTEKİ İDARESİ İLE ÇALIŞMAYA HAZIRIZ”

Rusya ve Almanya ortasındaki bağlantılara de bir soru üzerine değinen Putin, Almanya idaresinin değişeceğine dikkati çekti. Putin, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Almanya öncelikli ortaklarımızdan biridir. Almanya’nın gelecekteki idaresi, bağlantılarımızın özel yapısını ve işbirliğimizin devam ettirilmesine olan ilgiyi göz önünde bulundurarak Rusya ile siyasi alanda gerekli halde alaka kuracağını umuyorum. Tam ölçekli çalışmaya ve tüm zorlukların üstesinden gelmeye hazırız.”

Putin, Belarus’ta Ryanair uçağının Minsk’e acil inmesi olayı ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’nun haline ait soruyu yanıtlayarak şunları söyledi:

“Başka ülkelerin başkanlarını değerlendirebilecek yetkiye sahip değilim. Lukaşenko, bana Minsk’e inen uçağın bomba ihbarı nedeniyle indiğini söyledi. Pilotun ise Minsk’e inmek için zorlanmadığını belirtti. Belarus Cumhurbaşkanı’nın hareketlerini benim bir halde değerlendirmem hakikat yahut etik olmaz.”

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın