Profesyonel Analistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Düzeyleri Bekleyin!

Profesyonel Analistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Düzeyleri Bekleyin!
Okunuyor Profesyonel Analistler: Altın Fiyatları İçin Haftaya Bu Düzeyleri Bekleyin!

antique jewellery in sydney 1

Altın fiyatları bu hafta çok oynaklık gördü. Fiyatlar evvel 40 doların üzerinde düştü ve akabinde ONS başına 1.900 dolara yükseldi. Analistlere nazaran, boğa trendi devam edecek üzere görünüyor.

Bart Melek: Zayıf ekonomik bilgiler altın fiyatları için daha iyi…

Sarı metal, Federal Rezerv’in konvansiyonel konuşmasına, ABD dolarına ve ABD Hazine getirilerine karşı son derece hassas. Bu metriklerdeki rastgele bir artış, altın’ın düşmesine yol açarken, bilakis durum öbür bir altın rallisini tetikler. TD Securities global strateji lideri Bart Melek, Kitco News’e verdiği demeçte, “Piyasalar konvansiyonel konuşmaya hassas. Perşembe günü, getirilerde ve dolarda daha yüksek bir atılım yaptık ve beşerler panikledi. Altın fiyatları, teknik faktörlerin yardımıyla düştü.” dedi.

altin 5

Fakat Cuma günü, altın’ın Mayıs ayındaki hayal kırıklığı oluşturan ABD istihdam raporundan dayanak almasıyla birlikte satışlar süratle aksine döndü. Tarım dışı maaş bordroları Mayıs ayında yalnızca 559.000 artarak 671.000 iddianın altında kaldı. Bart Melek hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Zayıf ekonomik bilgiler altın fiyatları için daha güzel. Birçok kişi istihdam raporunun Perşembe günü ADP bilgilerinin yaptığı üzere beklentileri aşacağını düşündü. İstihdam berbat olmaya devam ederse, FED enflasyonu bir sorun olarak görmez. Getirilerin de reaksiyon vermesi muhtemel değil, bu da altın için yeterlidir.

Bob Haberkorn: Önümüzdeki hafta başında 1.920 dolara kadar altın ticareti görüyorum

Ayrıyeten istihdam raporu, işgücüne iştirak oranının düşük kalmaya devam ettiğini ortaya koydu ki bu da kırmızı bayraktır. Bart Melek, “Bu, FED’in iştirak oranını yükseltmek için gerektiği kadar ahenk sağlamaya devam edeceği manasına geliyor” dedi. RJO Futures kıdemli emtia komitecisi Bob Haberkorn, genel olarak Mayıs’taki altın’ın yükseliş eğiliminin hala bozulmadığını söyledi. Bob Haberkorn bahse yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Son istihdam datalarına nazaran yükseliş trendi devam edecek. Altın Ağustos’un en yüksek düzeylerine dönmeye çalışacak. Önümüzdeki hafta başında 1.920 dolara kadar altın ticareti görüyorum. Altın’ın yükselişini bozacak tek şey, para siyasetinin sıkılaştırılacağına dair yeni ipuçları.

altin 6

Bob Haberkorn: Altın fiyatları için 1.920 dolar, gelecek hafta ulaşabileceğimiz üst hudut

Bob Haberkorn, sarı metalin ONS başına 1.915 dolar civarında olan yılın başabaş noktasını başarılı bir halde kırabildiğinde, altın alanına yeni paranın girmesinin beklenen olduğunu da kelamlarına ekledi. Bob Haberkorn “Yatırımcılar başabaş noktalarına dikkat ediyor. Kapanıştan evvel 1.900 doların üzerinde bir kapanış elde edersek, 1.920 dolara saldıracağız.” dedi. Bart Melek, altın’ın 1.855 dolar ile 1.935 dolar ortasında süreç göreceğini belirtiyor. Bart Melek hususa yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

Altın fiyatları için 1.920 dolar, gelecek hafta ulaşabileceğimiz üst hudut. Piyasalar 16 Haziran’da FED’in para siyaseti toplantısına hazırlanırken, yatırımcılar ABD Hazine getirilerini ve yeni enflasyon haberlerini yakından takip etmeli. Birçok FED’in bize ne söylediğine bağlı olacak. Merkez bankası, daralmadan evvel tam istihdamı görmek zorunda kalacak. Bu yüzden nasıl daraltılacağına dair birçok ihtarda bulunması mümkün. Tahvillerle başlayıp ne olacağını görebilirler. Gerçek getiriler uyumlu kalmaya devam edecek mi ve soru negatif bölgede mi?

8177a60b52d075e5be838806fa6af577

Everett Millman: Kısa vadede 1.890 dolar ve uzun vadede 2.100 dolar!

Gainesville Coins pahalı metaller uzmanı Everett Millman, doların FED siyasetiyle paralel olarak tarafının altın piyasası için çok değerli olduğunu söyledi. Kısa vadede, Everett Millman altın konusunda tarafsız ve sarı metalin önümüzdeki hafta 1.870 dolar ile 1.890 dolar ortasında süreç görmesinin olası olduğunu belirtiyor. Ancak Everett Millman, uzun vadede 2.100 dolarlık altın maksadına bağlı kalıyor. Everett Millman mevzuya yönelik açıklamalarına şunları ekliyor:

FED’in bir dahaki sefere enflasyon ve faiz oranları konusundaki kanısını güncellemesine dikkat edin. Her ne kadar incelen retoriğimiz olsa ve enflasyon işaretleri görsek de FED’in politikayı çok uzun müddet gevşek tutma riskini taşıdığını düşünüyorum. Sanmıyorum. Yakında rastgele bir vakitte politikayı sıkılaştıracaklarını ve faiz oranlarını artıracaklarını düşünmüyorum. Buna geri dönebileceğimizi düşünüyorum. Bilhassa altın’ın Ağustos ayındaki rekor düzeylerinden geri çekilmesinden sonra, daha yükseğe koşmak için yeri var.

Kriptokoin.com olarak daha evvel bildirdiğimiz üzere, daha fazla altın kestirimi için “Dünyaca Ünlü Analist: İzleyin, Altın Fiyatı İçin Bu 2 Düzey Kritik!” isimli makalemizi inceleyebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın