Prenses Diana röportajı 26 yıl sonra istifa getirdi

Prenses Diana röportajı 26 yıl sonra istifa getirdi
Okunuyor Prenses Diana röportajı 26 yıl sonra istifa getirdi

nqr16l wZUyWXL L4cG0YA

Eski BBC Genel Müdürü Tony Hall, BBC’nin 1995 yılında Prenses Diana ile yapılan röportajda düzmece evraklar kullanılmasına ait soruşturma sonucu olayın üstünü örttüğünün belirlenmesinin akabinde Ulusal Galeri Başkanlığı misyonundan istifa ettiğini duyurdu.

İngiltere merkezli yayın kuruluşu BBC’nin Prenses Diana’yla 1995 yılında yaptığı röportajın nasıl alındığına dair bağımsız soruşturma tamamlanmıştı.

1t1hTpbJWkCdZlIe lf4jA

Soruşturma sonucu BBC muhabiri Martin Bashir’in uydurma banka hesap özetleri hazırlatarak Diana’yı röportaja ikna ettiği ve o devir haber müdürü olan eski BBC Genel Müdürü Tony Hall’ın da olayın üstünü örttüğü belirlenmişti.

BBC’nin yürüttüğü bağımsız soruşturma kapsamında skandalın ortaya çıkması ve kurumun hatalı bulunmasının akabinde Hall, Londra’daki Ulusal Galeri Başkanlığından istifa ettiğini duyurdu.

Bu kaideler altında vazifesine devam etmenin “dikkat dağıtıcı” olacağını söyleyen Hall, “25 yıl evvelki olaylar nedeniyle çok üzgünüm ve liderliğin sorumluluk almak gerektiği manasına geldiğine inanıyorum. Her vakit güçlü bir kamu hizmeti anlayışına sahip oldum, bu nedenle bu role devam etmenin derinden ehemmiyet verdiğim bir kurum için dikkat dağıtıcı olacağı çok açık” dedi.

k5mzy4HChECii1nlyUY6zA

WILLIAM VE HARRY BBC’Yİ SUÇLADI

Prens William ve Harry, Prenses Diana ile röportaj yapabilmek için geçersiz evrak düzenleyen BBC’yi annelerinin vefatına katkıda bulunmakla suçlamıştı.

Cambridge Dükü Prens William, BBC’nin röportajı elde etmek için yaptığı “hilekarlığın” annesinin röportajda söylediklerini büyük ölçüde etkilediğini belirtmişti. William ayrıyeten annesinin sadece bir muhabir tarafından değil, birebir vakitte BBC yöneticileri tarafından da yüzüstü bırakıldığını söylemişti.

Sussex Dükü Prens Harry ise Prenses Diana’nın vefatına BBC’nin katkı sağladığını düşündüğünü açıkça tabir etmişti.

“BİR DAHA ASLA YAŞANMAMALI”

İngiltere Başbakanı Boris Johnson dün Prenses Diana röportajına ait soruşturma hakkında yaptığı bir açıklamada, BBC’nin idaresini sisteme sokması gerektiğini belirtmişti. Johnson, Diana röportajındaki başarısızlıkların bir daha asla yaşanmaması gerektiğinin altını çizmişti.

İngiltere Adalet Bakanı Robert Buckland, hükümete BBC’nin idaresinde yapılacak bir ıslahatı değerlendirmesi gerektiğine yönelik davette bulunmuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın