PlayStation 5 oyunları daha az yer kaplayacak

PlayStation 5 oyunları daha az yer kaplayacak
Okunuyor PlayStation 5 oyunları daha az yer kaplayacak

2020’nin sonlarında tanıtılan yeni jenerasyon konsollar, depolama ünitesinde büyük yeniliklere konut sahipliği yaptı. Yeni jenerasyon SSD ile gelen konsollar, yükleme müddetlerini de büyük ölçüde kısalttı. Lakin bu tahlil, depolama kapasitesinin azalmasına neden oldu. 825 GB SSD ile gelen PlayStation 5‘in, oyun boyutları sebebiyle ileride eza yaşama ihtimali var. Lakin PlayStation 5 ile gelen sıkıştırma teknolojisi, oyun boyutlarını sorun olmaktan çıkaracak.

gta v in yeni konsol surumu icin tarih belli oldugta v in yeni konsol surumu icin tarih belli oldu

GTA V yeni jenerasyon konsollar için bir güncelleme alacak. Uzun müddet evvel duyurulan güncellemenin çıkış tarihi verildi. Bu sonbaharda yeni jenerasyon konsollar için geliyor.

PlayStation 5 sıkıştırma teknolojisi ile oyunlar daha az yer kaplayacak

Sony PlayStation 5, 825 GB depolama alanı ile geliyor. SSD sayesinde sistem epey sürat kazansa da depolama alanı eza yaratmaya müsait. Üstelik aktüel oyunlardan kimileri, 150 GB’a varan belge boyutlarına ulaşıyor. Lakin Sony bu durumu varsayım etmiş olacak ki yeni konsoluna farklı bir teknoloji eklemiş.

playstation 5 sikistirma teknolojisi ile boyutlar azalacak 1playstation 5 sikistirma teknolojisi ile boyutlar azalacak 1

Twisted Voxel‘e nazaran Subnautica, PlayStation 5’de yalnızca 5 GB depolama alanına gereksinim duyuyor. Birebir oyun, PlayStation 4’de ise 14 GB depolama alanına gereksinim duyuyor. Böylelikle, yüzde 60’a yakın bir alandan tasarruf ediliyor. Bu teknolojinin 50 GB ve daha fazla boyuta sahip oyunlarda kullanılması, depolama alanının çok daha verimli kullanılmasını sağlayacaktır. Sony’nin PlayStation 5 için tasarladığı bilgi sıkıştırma teknolojisi, Kraken olarak geçiyor.

Bir öbür karşılaştırma da Control oyununda yapıldı. Xbox Series X’de 42.5 GB alan kaplayan oyun, PlayStation 5’de yaklaşık 25 GB depolama alanı kaplıyor.

Tüm bunlara ek olarak Sony, önümüzdeki aylarda PS5 ile uyumlu SSD’ler için bir açıklama yapacak. Konsolun depolama alanını genişletmek için eldeki seçenekler şimdilik kısıtlı olsa da bu durum ileride değişecek.

PlayStation 5’de kullanılan SSD, 5,5 GB/s’ye varan okuma-yazma suratlarına çıkabiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın