Pandemide yurt dışına seyahat: Pekala nasıl?

Pandemide yurt dışına seyahat: Pekala nasıl?
Okunuyor Pandemide yurt dışına seyahat: Pekala nasıl?

5pg4YNhSpkubHhHPluPt Q

Covid-19 aşı bilgilerinin derlendiği “ourworldindata.org” sitesine nazaran, dünya genelinde 1 milyar 500 milyon dozun üzerinde Covid-19 aşısı yapıldı. Türkiye’de ise 27 milyondan fazla doz uygulandı. Lakin aşının aktifliği için gerekli iki doz aşılaması tamamlananların sayısı 11 milyon 500 binin üzerinde, bu da nüfusun yaklaşık yüzde 14’ü demek.

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ise 200 milyondan fazla doz aşı yapıldı. AB’de amaç, Temmuz ayına kadar AB’deki yetişkin nüfusun yüzde 70’ini aşılamak. Şu an için her iki dozu yapılanların oranı yüzde 16 civarında. Bir taraftan aşılama oranları artarken öteki taraftan da seyahatlerde uygulanan kısıtlamalar yavaş yavaş esnetilmeye başlanıyor.

Türkiye’de turizm döneminin başlamasıyla yabancı turistlerin ülkeye girişiyle ilgili yeni düzenlemeler devreye alındı. Pekala Türkiye’ye girişlerde ve yeni devirde Türkiye’den seyahatlerde yolcuları ne üzere değişiklikler bekliyor?

TÜRKİYE’DE AŞISI TAMAMLANANLARA ‘AŞI KİMLİĞİ’

Aşılamalarla birlikte başlayan aşı dokümanı tartışmalarıyla ilgili çeşitli kurum ve kuruluşlar çalışmalar yürütüyor. Türkiye de bu bahiste “Aşı Kimliği” uygulamasını geliştirdi. Her iki doz aşısını tamamlayanlar, Hayat Meskene Sığar (HES) yahut e-nabız sistemi üzerinden bu kartı kare kod eklenmiş bir formda alabiliyor. Türkçe ve İngilizce bilgilerin yazılı olduğu kimliğin üzerinde ferdî bilgilerin yanı sıra eklenmesi halinde pasaport numarası, aşının ismi ve tarihi de yer alıyor. Kimlik üzerindeki kare kod ile Sıhhat Bakanlığı’nın resmi sayfası üzerinden doğrulama süreci yapılabiliyor.

cJA fEY3p0eIvojGJZVUjA

MACARİSTAN VE SIRBİSTAN’LA AŞI OLANLARA KAPILAR AÇILDI

Türkiye, Macaristan ve Sırbistan ile yaptığı mutabakat ile aşıları tamamlanan vatandaşlar için karşılıklı olarak sonları açma kararı aldı. 17 Mayıs’ta başlayan uygulamada, Macaristan için yapılacak vize müracaatlarında “Aşı Kimliği” talep ediliyor.

Bu evrak ile karantina ve PCR testi zaruriliği bulunmuyor. Bu kapsam dışında kalan yolcular için ise 10 gün mühletle tıbbi tarama ve karantina uygulanıyor. Yalnızca turistik ve aile-arkadaş ziyareti emeliyle yapılabilecek olan vize müracaatlarında BioNTech ve Sinovac aşıları kabul edilebiliyor. Vize müracaatında ayrıyeten otel ve uçak biletinin ise satın alınmış olması mecburiliği bulunuyor. Lakin alınacak vize yalnızca Macaristan’ı kapsıyor ve başka Schengen ülkelerine giriş yapılamıyor. Türk vatandaşlarının seyahat edebildiği bir öteki ülke ise Sırbistan, lakin birtakım kısıtlamalar uygulanıyor. Covid-19 aşı sertifikalarına sahip olan yolcular, ayrıyeten PCR testi ibrazı yahut karantina uygulamasına tabi olmadan her iki ülkeye karşılıklı giriş yapabiliyor.

AB’DE KAPILARINI AÇIYOR

AB, corona virüsün dünyaya yayılmasının akabinde geçen yıl Mart ayında sonlarını kapatmıştı. Avrupa Parlamentosu ile AB ülkeleri Perşembe günü ortak bir aşı evrakı hazırlanması konusunda anlaştı. Buna nazaran AB aşı evraklarının Haziran ayı sonuna kadar, aşılama süreçleri tamamlanmış yahut enfeksiyon geçirip de tekrar sıhhatine kavuşmuş Birlik vatandaşlarına teslim edilmesi planlanıyor.

Böylelikle aşı kimliği almaya hak kazanan AB üyesi ülkelerin vatandaşları Birlik içinde yaz tatilini geçirebilecek. AB geçtiğimiz günlerde, aşılaması tamamlanan Türkiye üzere üçüncü ülke vatandaşları için hudutların denetimli olarak açılması konusunda da bir uzlaşı sağlandı. Lakin yeni sistemin detayları ve ne vakit yürürlüğe gireceği şimdi net değil. Ayrıyeten acil durumlarda süratli karar alabilmek için de bir fren sisteminin oluşturulması gündemde.

Buradaki kıymetli sorulardan biri de hangi aşıların kabul edileceği. AB şu ana kadar BioNTech-Pfizer, Moderna, AstraZeneca ve Johnson and Johnson’ın aşılarını onayladı. Türkiye’de şu an için BioNTech ve Sinovac aşıları uygulanıyor. Acil kullanım onayı alan Sputnik V aşısının kullanımına şimdi başlanmadı. Avrupa İlaç Ajansı’nın şu anda ön değerlendirmesine devam ettiği aşılar ise Sinovac, Curevac, Novavax ve Sputnik V aşıları.

ALMANYA-TÜRKİYE ORTASINDA SEYAHAT

Mevcut kaidelerde vefat, doğum ve düğün üzere istisnalar dışında Türkiye’den Almanya’ya kısa müddetli seyahatler mümkün değil. Son 10 gün içinde rastgele bir risk bölgesinde, yüksek insidans bölgesinde yahut virüs varyasyonları bölgesinde bulunmuş olan yolcuların, Almanya’ya gitmeden evvel www. einreiseanmeldung.de adresinden kaydolmak ve kayıt dokümanını Almanya’ya girişte yanlarında bulundurmak zorundalar. Türkiye de şu anda Almanya’nın tanımladığı “yüksek insidans bölgesi” listesinde bulunuyor.

WIK4EkM5e0KlNCwE7k4ffw

Havayoluyla Almanya’ya seyahat eden tüm yolcular seyahat öncesinde Covid-19 test sonucunu ibraz etmek zorunda. Negatif test sonucunun, uçuş öncesindeki denetimlerde ibraz edilmesi gerekiyor. Ankara’daki Almanya Büyükelçiliği’nin internet sitesinde yer alan bilgilere nazaran, testin ülkeye girişten, sürüntü örneğinin alındığı saat prestijiyle, en fazla 48 saat evvel yapılmış olması gerekiyor. Ayrıyeten test sonucunun ülkeye girişten sonra en az 10 gün mühletle saklanması isteniyor.

Pekala Almanya’dan Türkiye’ye girişlerdeki kurallar nasıl?

Uçağa binmeden evvelki 72 saat içerisinde yapılmış negatif PCR test sonucunu göstererek Türkiye’ye gelmek mümkün. Ayrıyeten seyahatten 72 saat evvel “register.health.gov.tr” adresinde yer alan yolcu bilgi formunun doldurulması da zarurî tutuluyor.

TÜRKİYE’DEN PCR TESTİ ADIMI

Türkiye, 15 Mayıs 2021’den sonra 14 lokasyondan gelen yolculardan PCR testi talep edilmeyeceğini açıklamıştı. Bu lokasyonlar;Çin, Hong Kong, Vietnam, Avustralya, Yeni Zelanda, Singapur, Tayland, Güney Kore, Japonya, Birleşik Krallık, Letonya, Lüksemburg, Ukrayna ve Estonya… “register.health.gov.tr” adresindeki formu doldurmak ise mecburî.

Türkiye’nin Birleşik Krallık’tan gelenlere negatif PCR testi zorunluluğunu kaldırmasına rağmen yaşanan hadise artışları nedeniyle Türkiye, 12 Mayıs itibariyle kırmızı listeye alındı. Ayrıyeten otelde karantina mecburiliği da getirildi. Birleşik Krallık vatandaşları ve oturum müsaadesi olan şahıslar, ülkeye giriş yaptıklarında 10 gün otel karantinasında kalmaları gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın