Pandemide en çok moda alışverişi yapıldı

Pandemide en çok moda alışverişi yapıldı
Okunuyor Pandemide en çok moda alışverişi yapıldı

6W ZDwshwUS tFJJoZy Yg

Yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını periyodunda internetten alışveriş yapan bayan tüketicilerin yüzde 80,4’ü, erkeklerin 58,7’si moda eserlerini tercih etti.

Rekabet Kurumu datalarından yapılan derlemeye nazaran, Türkiye’de birinci olayın görüldüğü Mart 2020’de başlayan salgın sürecinde e-ticaret kanallarının kullanımı artarken, bayan ve erkek tüketicilerin eğilimleri farklılık gösterdi.

Bu periyotta e-ticarette, tüketicilerle satıcıların eğilim ve alışkanlıkları ile pazarın yapısı daldaki oyuncuların faaliyetlerine taraf verdi.

Tüketicilerin salgın sürecinde internetten alışveriş yaptıkları alışverişlerde moda eserleri birinci sırada yer aldı. Bu kategoriyi “elektronik” ile “kozmetik ve ferdî bakım” izledi.

Kelam konusu devirde tercih edilen öteki eserler ise, “ev, ömür, ofis” “ev tekstili”, “kitap”, “yemek siparişi”, “süpermarket”, “sağlık, medikal eserler ve besin takviyeleri”, “yiyecek içecekler”, “çiçek siparişi”, “müzik, sinema ve hobi”, “spor, outdoor”, “oto yedek kesim ve aksesuarları”, “bahçe ve yapı market”, “oyuncak” “eğlence ve kültür” oldu.

Tüketici eğilimleri cinsiyete nazaran değerlendirildiğinde, erkek ve bayan kullanıcı tercihleri “moda”, “kozmetik ve ferdî bakım” ile “elektronik” kategorilerine nazaran değerli ölçüde farklılaştı.

Bu periyotta bayan tüketicilerin yüzde 80,4’ü moda kategorisinden alışveriş yaptı, erkeklerde ise bu oran yüzde 58,7 oldu. Bunun yanı sıra “elektronik” kategorisinde bayanların alışveriş yapma oranı yüzde 33,9 iken erkeklerin oranı yüzde 60,7 olarak gerçekleşti.

“Kozmetik ve ferdî bakım” kategorisinde ise bayanların alışveriş yapma oranı yüzde 57 iken erkeklerin alışveriş yapma oranı yüzde 27,3 olarak hesaplandı.

Ticaret Bakanlığı’nın datalarına nazaran Türkiye’de e-ticaret hacmi 2020 yılında bir evvelki yıla nazaran yüzde 66 arttı.

Pazarın hacmi 226 milyar 200 milyon liraya yükseldi.

ARŞİV: SALGIN BİLGİSAYAR SATIŞLARINI ARTIRDI

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın