Pandemi mesken ilanlarını da etkiledi

Pandemi mesken ilanlarını da etkiledi
Okunuyor Pandemi mesken ilanlarını da etkiledi

EvrdDBnIJUq6RJX6VMsrqg

Arife Selin Gürer/ntv.com.tr

Corona virüs pandemisine karşın kiralık konut fiyatlarındaki artış dikkat çekiyor. Kiralık konut sayısı, konut arzı azaldığı için mevcut talebe kâfi gelmiyor. Yeni konut üretiminin yavaşlaması ve yatırım için alınan konut sayısının düşmesi, kiralık oranlarındaki artışlara etken olarak gösteriliyor.

Fiyatlardaki artışa ek olarak son periyotta kiralık konut ve işyeri ilanlarında salgın tesiriyle mülk sahiplerinin çok daha titiz davrandıkları ve değişik kaideler öne sürdükleri gözlemleniyor.

WkO5g9jwLkWv58tw8b G2Q

“MAL SAHİPLERİ İŞİ GARANTİYE ALMAK İSTİYOR”

Kiralık ilanı veren birçok mesken sahibi; kurumsal firma çalışanı ya da devlet memuru kiracı tercihinin yanı sıra sabit maaş bordrosu, uygar hal ve mülk dökümü çıktısı, sabit bordrolu geliri olan kefiller ve kefillerin maaş bordroları ile 1 yıllık kirayı peşin olarak almak istiyor.

Bahse ait ntv.com.tr’ye açıklamada bulunan İstanbul Emlakçılar Odası Lideri Nizamettin Aşa, “Çok ağır değil lakin mülk sahipleri bilhassa pandemi periyodunda daha da titizlenerek bu türlü isteklerde bulunabiliyor. Birbirlerinden duyup isteyen de var. Beşerler kendilerini garantiye almak istediği için esnafa mesken vermek istemiyor. Öte yandan kanunen 3 aylıktan daha fazla kira depozitosu alınamaz” dedi.

jrJ 9EuRuk 8ctEbgqrNcQ

İzmir’de bu durumun İstanbul’daki kadar yaygın olmadığını belirten İzmir Emlak Komitecileri Odası (İZEKO) Lideri Mesut Güleroğlu da, “Evi tutacak olan kişi bir yerde çalışıyorsa şirket yazısı ya da bordro isteniyor. Artık uzun yıllardır bu bölgede emlakçılık yapıyor olanlar esasen kime mesken yahut işyeri verilip kime verilmeyeceğini uygun biliyor. Mal sahipleri de emlakçılara güveniyor. Ortada biz varsak aranan koşulları ve evrakları sağlıyoruz. Yaz için kiralanan villalarda ise fiyat peşin alınıyor.

İşyerleri kiraları biraz daha problemli, maalesef şu an salgın tesiriyle çok sayıda boş dükkan var ve mal sahipleri kiralamak isteyenlerle birebir görüşüyorlar” biçiminde konuştu.

Uzmanlara nazaran, pandemi tesiriyle bahçeli müstakil konutlara olan ilginin artması ve toplumsal imkanlara rahat ulaşım, sayılarda belirleyici oluyor.

selin.gurer@ntv.com.tr

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın