Oyun hızlandırma yolları: 5 unsurda tahlil

Oyun hızlandırma yolları: 5 unsurda tahlil
Okunuyor Oyun hızlandırma yolları: 5 unsurda tahlil

Her geçen gün teknolojinin daha da ileriye gitmesi sebebiyle oyunlar yüksek grafikli bir halde çıkmaya devam ediyor. Bu yüzden oyuncular oyun hızlandırma yolları ve RAM kısıtlama süreçlerinin nasıl yapıldığını aramaya koyuluyor.

Bilgisayar her ne kadar mevcut oyunu kaldırsa bile art planda çok fazla süreç olması nedeniyle oyun içerisinde kasmalar meydana geliyor. Bu problemlerin üstesinden gelmeniz için birçok tekniği sizler için derledik. İşte oyunlarınızı hızlandıracak o teknikler:

call of duty mobile 2021 dunya sampiyonasi duyurulducall of duty mobile 2021 dunya sampiyonasi duyuruldu

Büyük ödül havuzuna sahip Call of Duty Mobile 2021 Dünya Şampiyonası başlıyor. Aktifliğe katılmak için gerekli tüm ayrıntıları sizler için bir ortaya getirdik.

1 – Başlangıç süreçlerini sonlandırın

Oyun hızlandırma yollarından birincisi herkesin kullandığı bir prosedür olan başlangıç süreçlerini sınırlama sürecidir. Bilgisayarınızı başlattığınız vakit birçok program ve hizmet bununla birlikte devreye giriyor. Çalışan hizmetlerin birçoğu aslında ehemmiyet arz etmeyen yan süreçler olarak karşımıza çıkıyor. Bu süreçleri sınırlayarak hem bilgisayarınızın açılış suratını arttırabilir hem de oyun için performansınızı yükseltebilirsiniz.

oyun hizlandirma yollarioyun hizlandirma yollariMisyon yöneticisi başlangıç ekranı

Başlangıç süreçlerini sonlandırmak için öncelikle Vazife Yöneticisi‘ni açın. Akabinde Başlangıç sekmesine tıklayın. Açılan sekmede bilgisayarınızı başlattığınız vakit çalışan programları görebilirsiniz. Buradan gereksiz olan programları devre dışı bırakabilirsiniz. Örneğin müzik dinleme programı Spotify’in başlangıçta açılması bilgisayarınızın açılış suratınızı olumsuz tesirler. Bu yüzden bu ve bunun üzere bilgisayara yük bindirecek programları devre dışı bırakabilirsiniz.

2 – Diskinizi temizleyin

oyun hizlandirma yollari 1oyun hizlandirma yollari 1

Başka oyun hızlandırma sistemlerinden biri olan disk temizleme süreci hem bilgisayarınızı hızlandıracak hem de oyun içi performansınızı arttıracak. Bu süreci gerçekleştirmek için Başlat menüsüne Disk Temizleme yazıp Tamam‘a basın. Disk temizleme süreci dahilinde süreksiz belgeler, geçmiş dökümler ve çevrimdışı web sayfaları yer alır. Bu kısımdan hangi şoförünüzü temizlemek istiyorsanız onu seçin. Akabinde Tamam tuşuna tıklayarak süreci başlatabilirsiniz. Süreç mühleti bilgisayarınızın suratına bağlı olarak değişkenlik gösterir.

3- SSD kullanın

oyun hizlandirma yollari 3oyun hizlandirma yollari 3

Oyunları hızlandırmanın en uygun yollarından biri SSD kullanmaktan geçiyor. Olağan hard disklere nazaran SSD’ler daha yüksek performans sergiliyor. Bilhassa bilgisayarınızın açılış suratı, oyunlardaki orta sahneler ve bekleme ekranları çok daha süratli yükleniyor. Böylelikle hem bilgisayarınızın performansınızı arttırabilir hem de oyun içi takılmaları ve yüklemeleri en aza indirebilirsiniz.

4- Şoförleri güncelleyin

oyun hizlandirma yollari 4oyun hizlandirma yollari 4İobit Driver Booster programının arayüzü

Bilgisayarınızda yer alan şoförleri daima olarak şimdiki tutmak çok değerlidir. Bu durum bilgisayarınızın performansınızı önemli manada tesirler. Ekran kartınızın ve işlemcinizin yanı sıra öteki donanımların şoförlerini belli aralıklarla güncelleyin. Donanımları aktüel tutmak oyun içerisindeki yanılgıları düzeltecek ve performans kaybını en aza indirecektir.

Donanımları tek tek güncellemek vakit alabilir. Bu yüzden sizlere güncellemeleri toplu bir formda yapmanız için İobit Driver Booster programını öneriyoruz. Driver Booster programı tüm eskimiş şoförleri buluyor ve tek tıkla hepsini güncellemenize imkan sağlıyor. Ekran kartı ve işlemci güncellemeleri harici öteki güncelleştirmeleri buradan yapabilirsiniz. Programın indirme linkine ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

5 – Yüksek performans modunu kullanın

oyun hizlandirma yollari 5oyun hizlandirma yollari 5Yüksek performans modu

Bilhassa dizüstü bilgisayarlar üzerinde yer alan  güç ve performans modu, hem bilgisayar suratını hem de oyun performansını etkileyen ögelerden biridir. Bu özelliği katiyen yüksek performans moduna almanızı tavsiye ediyoruz. Güç moduna alırsanız bilgisayarınız oyun içerisinde tam performansta çalışmayacak böylelikle kasmalar ve takılmalar meydana gelecektir.

Bilgisayarınızda yüksek performans modunu aktifleştirmek için sağ alt kısımdan pil simgesinin üzerine gelerek farenizin sağ tuşuna basın. Akabinde Güç Seçenekleri‘ne tıklayın. Gelen ekranda yüksek performans modunu seçin. Şayet bu mod yok ise sol kısımda Güç Planı Oluştur‘a tıklayarak, yüksek performans modunu oluşturabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın