OYAK, Tamek’i satın alıyor

OYAK, Tamek’i satın alıyor
Okunuyor OYAK, Tamek’i satın alıyor

4cv5RE0AeUq8mcOFPoM9HQ

Demir çelik, kimya, çimento, güç, hizmet ve otomotiv başta olmak üzere bir çok kesimde faaliyet gösteren OYAK, Türkiye’nin önde gelen besin üreticilerinden Tamek Gıda’yı bünyesine katıyor.

Bir müddet evvel Türkiye’nin en büyük yerli çikolatalı eserler ve atıştırmalık üreticilerinden Sanset Gıda’yı satın alan OYAK bu defa meyve suyu, konserve ve salça devi Tamek için harekete geçti. Balıkesir ve Manisa’da üç fabrikası olan Türkiye’nin önde gelen besin şirketlerinden Tamek’in satın alma muahedesi geçen haftalarda tamamlandı.

Dünya’nın haberine nazaran, Hektaş ile birlikte tarım ve besin kesiminde kıymetli bir yeri olan OYAK, bu bölümdeki gücünü arttırmak için arkası gerisine satın almalara başladı. Sagra ve Tamek operasyonuyla, Hektaş’la şimdi toprakta başlayan tarım ve besin faaliyetlerini son tüketiciye taşımış oldu.

BESİN PORTFÖYÜ GENİŞLİYOR

Kümenin Sagra operasyonu için mart ayında yaptığı açıklama, bu alanda genişleyeceğine ve besin kesimine olan ilginin yurtiçi atıştırmalıklar pazarıyla hudutlu olmadığına dair ipuçları içeriyor: “Türkiye’nin 2023 gayelerinde tarım ve besin ihracatı 40 milyar dolar olarak hedefleniyor. Tarım ve besin bölümü iç içe geçmiş birbirinin tamamlayıcısı olsa da Türkiye’de yalnızca besin dalı, 2020’de yüzde 25 büyüyerek 122,7 milyar liraya ulaştı. Besin dalında de içecekler en fazla hissesi alırken, onu atıştırmalıklar izliyor.”

Bu açıklamada dikkat çekilen içecek kümesi ayağı, Tamek ile tamamlanmış olacak. Böylece küme, atıştırmalıkların yanı sıra meyve suyu ve temel besin kategorisinde kıymetli markalardan birine daha sahip olacak. Süratle büyüyen besin kesimi içinde daha büyük bir pazara hitap eder duruma gelecek. Satın alma için Rekabet Kurulu’na müracaatta bulunan OYAK, belgenin gündeme alınarak sonucun bildirilmesi için gün sayıyor.

BİRİNCİLERİN ÜRETİCİSİ

Sipahioğlu ailesinin denetiminde olan Tamek Besin, Türkiye’nin önde gelen üreticileri ortasında. “Tamekse koy sepete” sloganıyla akıllarda yer edinen şirket, 1955 yılından bu yana üretim ve satış faaliyetlerini yürütüyor.

Birinci fabrikasını Bursa Demirtaş’ta kurarak, Türk Alman Meyve Ekstreleri Kumpanyası sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulan Tamek ismiyle faaliyete başladı. Kurucusu Mehmet Sipahioğlu, Almanlarla yaptığı teknolojik iş birliğiyle Bursa’da çağdaş bir fabrikayla üretime geçti. Bir yıl sonra Alman ortağın ayrılmasıyla Tamek, yüzde 100 Türk menşeli bir besin üreticisi olarak yola devam etti.

YENİ ESER KÜMELERİNİ DEVREYE ALDI

Türkiye’nin birinci ketçap ve domates suyunu üreten şirket, birinci hazır yemek ve dolma üretimini de gerçekleştirmişti. 1987 yılında Bursa Karacabey’de kurduğu ikinci fabrikasında salça, zerzevat, konserve, bezelye, reçel, meyve konsantresi ve marmelat üretimlerine başladı. Vakit içinde eser portföyünü çeşitlendiren Tamek Besin, 2002 yılında Manisa Salihli fabrikasını devreye aldıktan sonra üretimi çeşitlendirerek ihracata yöneldi. Hala başta Japonya, ABD ve Almanya olmak üzere çok sayıda ülkeye ihracatı bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın