OYAK, Tamek için onay bekliyor

OYAK, Tamek için onay bekliyor
Okunuyor OYAK, Tamek için onay bekliyor

MZJnc D6

Sagra’yı alarak, büyüklüğü 120 milyar lirayı aşan Türkiye besin kesimine giriş yapan OYAK, 1955’te Bursa’da kurulan, yüzde 100 Türk menşeli besin üreticisi Tamek‘i satın alma mutabakatının onayı için Rekabet Kurumu’na başvurdu.

Satın alma sürecinin tamamlanmasının akabinde Tamek’in meyve suları, zerzevat ve meyve konsantreleri, salça, hazır yemekler, reçel, marmelat, hazır soslar, haşlanmış eserler, ketçap, mayonez ve donmuş eserlerin üretimi, satışı ve pazarlamasına dair tüm varlıkları ve bu işlerle ilgili markaların geri kalanlarına sahip olan Asena Patent Marka Fikri Telif Hakları Danışmanlığı ve Ticareti AŞ’nin tüm payları OYAK tarafından devralınacak.

“YURT İÇİ VE İHRACAT PAZARLARINDA PAYDAŞLARIMIZLA BÜYÜYECEĞİZ”

Tamek ile besin dalında kıymetli bir yatırıma imza atacak olmanın yanı sıra, besin kesimi ismine geleceğe yönelik yeni atılımlarda bulunmanın ehemmiyetini vurgulayan OYAK Genel Müdürü Süleyman Savaş Fazilet, “2017’de çizdiğimiz vizyonun meyvelerini almanın memnuniyetini yaşıyoruz. Tamek bilhassa meyve suyu ve salça alanında ülkemizin önde gelen markalarından.

Markanın mirası ve bu mirasla birlikte gelen bilinirliği OYAK’ın gücü ile birleştiğinde efektif, süratli ve karlı bir operasyon yaratabileceğimize inanıyoruz. Sagra ve Tamek markalarını stratejik vizyonumuz doğrultusunda büyütmeyi, yurtiçindeki pazar hissemizi ve ihracattaki etkinliğimizi arttırırken birebir vakitte dokunduğumuz tüm paydaşlarımızın da bizimle birlikte büyümelerine imkan sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

Tamek eserlerinin mevcut pazar hisselerini kısa vadede iki ila üç katına, orta vadede ise dört ila beş katına çıkarmayı hedeflediklerini de kelamlarına ekleyen Fazilet, şunları söyledi: “Tamek’in cirosunun yaklaşık yüzde 30’u ihracattan geliyor. Biz bu oranı müdafaayı hedefliyoruz. Fakat ciroyu 5 yıl içinde mevcudun 10 katına çıkarmayı hedeflediğimizi düşünürsek ihracattaki büyüme beklentimizi de söz etmiş oluruz.”

Fazilet, “Tarım bölümünde yer alan şirketimiz HEKTAŞ’ta son yıllarda yaptığımız yatırımlarla eserlerin tarladan rafa kadar olan serüvenine katkı sağladık. Artık besin bölümünde de raftan tüketiciye yani sofralara ulaşmaya başladık. Bu serüvenin daha sağlıklı olması için tedarik zincirine yapacağımız değerli yatırımlarla da markalarımızı daha geniş coğrafyalara ulaştırmayı planlıyoruz” formunda konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın