“Oldukça Süratli Düşebiliriz” 5 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!

“Oldukça Süratli Düşebiliriz” 5 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!
Okunuyor “Oldukça Süratli Düşebiliriz” 5 Analist, Altın Beklentilerini Paylaştı!

621df8c175b6490018457086

Altın Cuma günü, Rusya ile Ukrayna ortasındaki barış görüşmelerinde ilerleme umutlarının yanı sıra ABD’nin faiz artırımının tesirleriyle inançlı liman metaline yönelik talebin azalmasının akabinde, yaklaşık dört ayın en büyük haftalık düşüşünü gerçekleştirdi. Spot altın, günlük bazda %1,11 düşüşle haftayı 1.920,85 dolarda kapatırken, ABD altın vadeli süreçleri %0,72 düşüşle 1.929,30 dolara geriledi.

Edward Meir’e nazaran altın hayli süratli bir halde düşebilir

Dolar rakipleri karşısında sıçrayarak, külçeyi off-shore alıcılar için daha kıymetli hale getirdi. Capital.com baş piyasa stratejisti David Jones, “İşgal kaynaklı ivme ve spekülatif öfkenin altın için son 10 gün içinde büyük ölçüde soğuduğunu gördük” yorumunu yapıyor.

Barış görüşmelerine ait iyimserliğin daha geniş finansal piyasalardaki hissiyatı artırarak inançlı liman varlıklara olan talebi düşürmesiyle külçe bu hafta %2,8 düştü. ED&F Man Capital Markets analisti Edward Meir, şu kestirimde bulunuyor:

Bir ateşkes yahut bir tıp mutabakat olursa, altın fiyatları epeyce süratli bir biçimde düşebilir.

thumb web 25

Suki Cooper: Külçeye uzun vadeli ilgi yine alevlendi

Kriptokoin.com olarak da bildirdiğimiz üzere, geçen haftanın ortasında, Federal Rezerv gecelik faiz oranını çeyrek puan artırdı ve önümüzdeki yıl borçlanma maliyetlerini kısıtlayıcı düzeylere itmek için agresif bir plan öngördü. Daha yüksek faiz oranları, faiz ödemeyen altını elde tutmanın fırsat maliyetini artırma eğilimindedir.

Fakat Standard Chartered analisti Suki Cooper bir notta, şahin ABD merkez bankasının altına yönelik olumlu hissiyatı rayından çıkarmadığını ve mevcut jeopolitik riskin enflasyon tasalarını artırdığını ve külçeye uzun vadeli ilgiyi tekrar alevlendirdiğini belirtiyor. Suki Cooper, görüşlerini şu formda açıklıyor:

Fizikî piyasa baskı altına girerken, yatırımcı ilgisindeki büyüme, şu an için bu zayıflığı ziyadesiyle telafi etti. Bu da dalgalı fiyat hareketinin kalıcı olduğunu gösteriyor.

Oracle of Gold Wait We Will See These Levels 980x400 1

Craig Erlam’a nazaran, düşüşlerin satın alındığını görebiliriz

Cuma günü, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaliyle tetiklenen inançlı liman talebinin bir kısmının soğumasıyla birlikte, altın fiyatları yaklaşık dört ayın en büyük haftalık düşüşünü kaydetti. OANDA’nın kıdemli piyasa analisti Craig Erlam, piyasadaki hareketleri şu halde yorumluyor:

Altın ve dolar çok dalgalı. Manşetlere dayalı piyasalar, bu nedenle gün boyunca her iki istikamette de çok daha fazla hareket görebilir. Rusya-Ukrayna müzakerelerinde bariz ilerleme oldu. Altının haftalık düşüşünün gerisinde büyük ölçüde bu gelişme yatıyor.

“Altın âlâ desteklenmeye devam edecek” diyen Craig Erlam’a nazaran, inançlı limanlara ve enflasyondan korunmaya yönelik talep güçlü kalmaya devam ettikçe, giderek artan bir biçimde düşüşlerin satın alındığını görebiliriz.

shutterstock 1889578729 2

“Artan jeopolitik riskler ve yüksek enflasyon altın fiyatlarını destekleyecek”

Altın, inançlı liman talebinden yararlanıyor, lakin gerginliğin azalması fiyatları 1.900 dolara geri getirdi. ANZ Bank’taki ekonomistler, sarı metalin jeopolitik riskler ve yükselen enflasyon nedeniyle dayanağını sürdürmesini bekliyor. Rus yaptırımlarının stagflasyon riskini artırdığını belirten ekonomistler, gelişmelerin altın fiyatları üzerindeki tesirini şu biçimde ele alıyor:

Ukrayna-Rusya savaşı kötüleştikçe ve belirsizlikler devam ederken yatırımcılar altına yöneliyor. Rusya’nın değerli bir emtia üreticisi olması nedeniyle yaptırımlar stagflasyon riskini ağırlaştırıyor. Artan jeopolitik risklerin ve yüksek enflasyonun altın fiyatlarını destekleyeceğine inanıyoruz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın