Obsesif kompulsif bozukluk (okb) belirtileri nelerdir?

Obsesif kompulsif bozukluk (okb) belirtileri nelerdir?
Okunuyor Obsesif kompulsif bozukluk (okb) belirtileri nelerdir?

126737 1555813775

126737 1555813775

Obsesif kompulsif bozukluk, insanlarda oluşan takıntılı niyetlerin günlük hayatı etkileyecek boyuta gelmesiyle oluşan ruhsal hastalıktır. Takıntılı niyet ve dürtüleri kapsayan obsesyon ile daima tekrar edebilen zihinsel hareket ve davranış manasına gelen kompulsiyon davranışlarının bir ortaya gelmesidir. Obsesif ve kompulsif belirtileri başka farklı ele alınır. Obsesifin belirtileri;

-Aşırı kuşku ve daima itimat muhtaçlığı duyma,

-Simetri, nizam ve kusursuzluk dürtüsü,

-Günahkâr fikirlerden ve davranışlardan korkma,

-Sosyal etraftan kabul edilemeyen bir davranış göstermekten ya da rezil olmaktan korkma,

-Hata yapmaktan korkma,

-Başkasına ziyan vermekten korkma,

-Pislik ya da mikrop bulaşmasından korkma, çok titizlik.

-Kompulsiyon belirtileri;

-Kimseyle el sıkışmama, kapı, pencere tokmağını tutmamak,

-Sürekli ellerini yıkama, duş alma,

-Değersiz eşyaları toplama ve biriktirme,

-Yapılacak işleri belli bir sayıda ve belli sıraya sokarak yapma,

-Belirli cümleleri ya da sözleri tekrarlama,

-Rahatsız edici, akıldan çıkmayan ve uykuyu bölen manzaralara, sözlere ya da fikirlere takılma,

-Yemeklerini sırayla tüketme,

-Evdeki eşyaları ya da şahsî eşyaların yerlerini kendi tertiplerine nazaran ayarlama,

-Günlük rutin işleri yaparken yüksek sesli ya da içinden daima sayı sayma isteği,

-Kilit, ocak, ütü, elektrik üzere kapanması gerekli olan eşyaları daima denetim etme.

Obsesif Kompulsif Bozukluğu Olan Bireyler Nasıl Davranır?

Hastalar daima yenilenen niyet ve davranışların döngüsüne kapılarak kendilerini kısıtlar. Bu bireyler, denetim sağlayamadıkları, tekrar eden durumları ve gerilime sebep olan fikirleri, kaygıları yahut manzaraları (obsesyonlar) yaşadıklarından ötürü huzursuz olurlar. Bu fikirlerin neden olduğu takıntılar kimi ritüelleri ya da rutinleri anında gerçekleştirmeye gereklilik duyarlar. Ritüeller hastalarda oluşabilecek öbür takıntılı fikirleri engelleme yahut akıldan uzaklaştırma emeliyle yapılır. Yapılan ritüeller anksiyeteyi bir müddetliğine durdurur. Obsesif kanılar hastada tekrar yenileme gösterdiğinde kişinin ritüeli çabucak uygulaması gerekir. OKB döngüsü kişinin olağan geçirdiği vakitlerden çalarak günlük işlerini yapmasını engelleyebilir.

Bu hastalar, saplantılarının ve takıntılarının gerçek dışı yahut anlamsız olduğunun şuurunda olabilirler lakin kendilerini durdurmak üzere bir aksiyona geçemezler.

OKB Olduğumu Nasıl Anlarım?

Dürtüsel olarak gün içinde daima oluşan birtakım davranışlar vardır. Bunlar; el yıkama ihtiyacı, her vakit dolapları muhakkak bir simetrik sistemde tutma, bir şeyleri daima denetim etmekten öbür yapılacak işleri aksatma, gün içindeki rastgele bir durumdan kendilerinin ya da diğerlerinin ziyan görebileceği korkusu üzere davranış bozuklukları ya da dış görünüşünüzü beğenmeme üzere fikirler örnek verilebilir. Şayet kişi bunlar üzere davranışları kendinde görüyorsa ve günlük rutinlerini etkiliyorsa OKB olduğunu anlayabilir.

Çocuk ve Ergenlerde Belirtileri Nasıl Görülür?

Çocuk ve ergenlerde de görülebilen bu hastalık ekseriyetle erişkinlerdekine benzerlik gösterir. Yıkanma, denetim etme ve sıraya koyarak iş bitirme davranışları çocukların belirtilerinde daha sık görülür. Çocuklar yardım talebinde bulunmazlar, çoklukla anne babalar tarafından fark edilir ve yardım süreci başlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın