NVMe 2.0 teknolojisi sabit disklere geliyor

NVMe 2.0 teknolojisi sabit disklere geliyor
Okunuyor NVMe 2.0 teknolojisi sabit disklere geliyor

NVME teknolojisinin yaygınlaşması, SATA teknolojisinin eskimesine neden oldu. Bilhassa HDD’ler, okuma ve yazma suratları tarafında SSD’lere kıyasla epeyce geri kaldı. Ek olarak PCIe 4.0 teknolojisinin gelmesi ile NVME SSD’ler 7.000 MB/s’ye varan suratlara ulaştı. Lakin yeni gelen NVME 2.0 teknolojisi, sabit diskleri de destekliyor.

Dünya genelinde SSD fiyatlarının azalmasıyla pek çok kullanıcı, mekanik disklere veda etti.

NVMe 2.0 teknolojisi ile SATA irtibat tarihe mi karışacak?

NVME 2.0 standardı, beklendiği üzere gelişmiş performansı da beraberinde getiriyor. Ek olarak, yeni standart ile sabit disklere de NVME takviyesi geliyor. Hali hazırda pek çok HDD ve SSD’nin kullandığı SATA arayüzü, gün geçtikçe yaşını daha fazla göstermeye başladı. En son 2008’de güncellenen SATA teknolojisi, 600 MB/sn’lik azamî bilgi transferine sahip.

nvme 2 0 teknolojisi sabit disklere geliyor 1

NVME teknolojisi ile SSD’ler, darboğaz yaşamadan yüksek suratlara ulaşıyor. Lakin yeni NVME 2.0 teknolojisi, sabit diskler için de sürat artışı sağlayabilir. HDD’ler içerisinde mekanik kol barındırdığı için sürat açısından hala sonlu. Üstelik bu mekanik diskler, hali hazırda SATA III’ün desteklediği azamî sürate bile ulaşamıyor. Fakat Seagate’nin tanıttığı yeni Mach.2 diski, 524 MB/sn’ye varan azamî data aktarma suratına sahip.

NVME 2.0 ile sürat artışı yaşayacak bir öbür eser de SATA SSD‘ler. Bu SSD’ler içerisinde mekanik kol bulundurmamasına karşın SATA arayüzü sebebiyle NVME SSD’ler üzere yüksek suratlara çıkamıyor.

NVME 2.0, tüm depolama ünitelerini tek altyapıda birleştirerek kozmik bir arayüz haline gelmek istiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın