Nvidia birtakım ekran kartları için şoför dayanağını kesiyor

Nvidia birtakım ekran kartları için şoför dayanağını kesiyor
Okunuyor Nvidia birtakım ekran kartları için şoför dayanağını kesiyor

Nvidia hem GPU‘ları hem de GPU’larına sağladığı şoför dayanağı ile birçok kullanıcının itimadını kazanmış durumda. Eski Nvidia ekran kartları için yeni güncellemeler gelmeye devam ederken, şirketin birtakım ekran kartları modellerine şoför dayanağını keseceği ortaya çıktı. Kepler mimarili GPU‘lar şoför takviyesi almayacak.

nvidia dlss teknolojisi 8 yeni oyuna geliyornvidia dlss teknolojisi 8 yeni oyuna geliyor

NVIDIA DLSS teknolojisi Cyberpunk 2077 üzere büyük üretimlerde hali hazırda sunuluyor. Lakin Amerikalı üretici, bu takviyesi genişletiyor.

Nvidia, Kepler mimarili GPU’lar için şoför takviyesini kesecek

Nvidia’nın data merkezi evraklarında, Kepler mimarili GPU’ların sadece bir devir daha şoför takviyesi alacağı ortaya çıktı. Bu evraklara nazaran birkaç ay içince GeForce GTX 600 serisi, birtakım GTX 700 serisi ve GeForce 800M GPU‘lar için şoför takviyesi kesilecek.

Yakında Nvidia, R470 şoförlerini piyasaya sürecek. Bu şoför bir müddet Kepler mimarisine takviye verecek. R470 şoföründen sonra gelecek olan güncellemeler Kepler mimarili GPU’ları desteklemeyecek. Tekrar de bu güncellemeden sonra Kepler GPU‘lar rafa kaldırılmayacak.

nvidia kepler mimarinvidia kepler mimari

R470, 3 yıl boyunca LTSB (Uzun Vadeli Takviye) verecek. R470 şoförünün çekirdek revizyonları, işletim sistemi güncellemeleri ve yanılgı düzeltmeleri için Kepler mimarili GPU’lara dayanak verecek. Kepler mimarili GPU’lar piyasada en çok kullanılan ekran kartları olarak bulundu.

Steam‘deki donanım anketlerine nazaran, en tanınan Kepler mimarili ekran kartı olan GTX 750 Ti, RTX 3080‘den daha fazla kullanılıyor. Bu noktada RTX 3080 ulaşılabilirlik konusu tartışılabilir. Zira Covid-19 salgını nedeniyle RTX 3000 serisi ekran kartlarına ulaşım epeyce kısıtlı. R470 şoförü yayınlandıktan sonra Kepler mimarili GPU’larınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. Sırf yeni şoför dayanağı almayacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın