• Ana Sayfa
  • Haberler
  • Nişantaşı Üniversitesi’nden sıhhat alanında büyük atılım: Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi açılıyor

Nişantaşı Üniversitesi’nden sıhhat alanında büyük atılım: Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi açılıyor

Nişantaşı Üniversitesi’nden sıhhat alanında büyük atılım: Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi açılıyor
Okunuyor Nişantaşı Üniversitesi’nden sıhhat alanında büyük atılım: Tıp Fakültesi ve Diş Hekimliği fakültesi açılıyor

WbAqF4qIk02eBgrmohmzfQ

Robotik teknolojiler, büyük bilgi tahlili ve genetik araştırmalar vasıtasıyla erken teşhis ve sürdürülebilir sağlıklı ömür noktalarına kıymet verecek fakülteler için Nişantaşı Eğitim Vakfı Kurucusu Dr. Levent Uysal, ezber bozan eğitim anlayışlarını aktardı.

Akademik ve fiziki yapılanma çalışmaları uzun müddettir devam eden Tıp ve Diş Hekimliği Fakülteleri 21 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete ile kuruldu.

“Kurulduğumuz günden itibaren yenilikçi bir anlayış çerçevesinde geleceğin eğitimiyle gençlerimizi bir ortaya getirmeye çalışıyoruz. Edu 5.0 modeli ile tüm akademik ünitelerimizde uyguladığımız teknoloji ve insan bileşenli eğitim modelini artık Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerimize getireceğiz. Bu iki fakülte bizler ve ülkemiz için o kadar değerli ki, büyük ölçekli bir yatırım ile son teknolojik imkanlarla donatılmış 240 yatak kapasiteli bir üniversite hastanesini de hayata geçireceğiz. Milletlerarası bilimsel faaliyetlerin ön planda tutulacağı bu fakültelerde akademik takım yapılanma çalışmaları son süratiyle devam etmekte olup, yurt dışı üniversite iş birliklerine dayalı proje bazlı ve klinik ağır bir müfredat uygulanacaktır.

HASTALANMADAN EVVEL HASTALIKLARI ÖNLEMELİYİZ

Pandemi süreci ile birlikte global sıhhat alanındaki değişim muhtaçlığını vurgulayan Uysal, kelamlarına şöyle devam etti, “Tıp eğitiminde teknolojinin, biyomedikal yapıların ve genetik bilgilerin aktif kullanımının; münasebetiyle bütünsel tıp eğitiminin değeri artıyor. Artık sağlıklı yaşama ve hastalıklardan korunma imkanlarına ulaşabiliriz. Genetik olarak hangi hastalıklara sahip olunabileceğini ya da bedenin erken ihtarlarını dijital tıp yaklaşımlarıyla takip edebiliriz. Tüm bu datalara dayanarak şahsa özel tedavi ve ilaç teklifleri getirebiliriz. Bu da uzun vadede insanlık için daha sağlıklı ve daha uzun bir ömür manasına gelecektir. Biz gelişmiş teknolojik imkanlar ve memleketler arası tecrübeye sahip branş doktorlarımızla, Global Sıhhat Dalının gelecek vizyonunu hayata geçirmek; hatta bu vizyonu yönlendiren tıp fakültelerinden biri olmayı hedefliyoruz.”

yGX1iMQs8EeJQWMnbakSPQ

HEDEF GELECEĞİN DİŞ TABİPLERİNİ YETİŞTİRMEK

Diş Hekimliği Fakültesi hakkında kelamlarına devam eden Uysal, “Üniversitemiz 2013 yılından bu yana Ağız ve Diş Sıhhati ile Diş Protez Teknoloji programlarında uygulamalı eğitimler veriyor. Bu alandaki akademik ve klinik deneyimimiz, Diş Hekimliği Fakültemizin kuruluş sürecinde büyük katkı sağladı. Şimdiden, 100 öğrenci kapasiteli preklinik ve 75 öğrenci kapasiteli klinik laboratuvarlarımız fiili olarak etkin durumda. Genç bir nüfusa sahip olan ülkemizde Diş Hekimliği alanında en yenilikçi ve nitelikli eğitimi vermeyi hedeflemekteyiz. Edu 5.0 anlayışımız çerçevesinde 3D printing ve yeni jenerasyon lazer teknolojiler üzere imkanlara sahip dijital diş hekimliği eğitimi vereceğiz. Bilhassa estetik diş hekimliği alanı, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ile artık bireye özel uygulama yaklaşımı sunabiliyor. Gayemiz günün teknolojisini kendi iş süreçlerine yansıtabilen bireye özel tedavi sunabilecek başarılı diş doktorları yetiştirmektir. “ diyerek eğitime dair titiz çalışmalarını vurguladı.

“Sağlık eğitimi ve sıhhat bölümünün iki değerli ögesi olan yabancı öğrenci ve memleketler arası hasta noktalarında sürdürülebilir muvaffakiyet sağlamak ismine Yabancı Lisan yüklü entegre eğitimin uygulanacağı bu fakültelerde global akreditasyonlara dayalı bir müfredatın geliştirildiği” biçiminde kelamlarını sonlandıran Dr. Levent Uysal, Nişantaşı Üniversitesi Tıp ve Diş Hekimliği Fakültelerinin ülkemize güzel olması dileklerini iletti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın