Nisan ayında kartlarla yapılan ödemeler yüzde 72 arttı

Nisan ayında kartlarla yapılan ödemeler yüzde 72 arttı
Okunuyor Nisan ayında kartlarla yapılan ödemeler yüzde 72 arttı

jTahe Q5bUi0h2JSZGYkEQ

BKM, nisan ayına ait kartlı ödeme bilgilerini açıkladı.

Buna nazaran, nisan ayı sonunda Türkiye’de 78,7 milyon adet kredi kartı, 141,1 milyon adet banka kartı ve 47,8 milyon adet ön ödemeli kart kullanılıyor.

2020 yılının nisan ayı ile kıyaslandığında kredi kartı adedinde yüzde 11’lik, banka kartı adedinde yüzde 3’lük, ön ödemeli kart adedinde ise yüzde 42’lik artış yaşandı. Toplam kart sayısı ise 267,6 milyon adede ulaşarak geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 11 artış gösterdi.

Kredi kartları, banka kartları ve ön ödemeli kartlar ile nisan ayında yapılan toplam ödeme fiyatı bir evvelki yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 72 artarak 117 milyar TL oldu.

Kartlı ödemelerde yaşanan yüksek büyümede, 2020’nin nisan ayında salgının birinci günlerinde alınan önlemlerle birlikte kartlı ödemelerde meydana gelen yavaşlama (baz etkisi) tesirli oldu.

Nisan ayında ödemelerin 96,4 milyar TL’si kredi kartları ile yapılırken 18,5 milyar TL’sinde banka kartları, 1,6 milyar TL’sinde ise ön ödemeli kartlar kullanıldı.

Kredi kartı ile ödemelerde evvelki yılın birebir periyoduna nazaran büyüme oranı yüzde 70, banka kartı ile ödemelerde yüzde 73 olurken ön ödemeli kartlar ile yapılan ödemelerde ise bu oran yüzde 433 olarak gerçekleşti.

ÖDEME FİYATI YÜZDE 83 ARTTI

İnternetten kartlı ödeme fiyatı nisan ayında, geçen yılın tıpkı devrine nazaran yüzde 83 artarak 29 milyar TL’yi geçti. İnternetten kartlı ödemelerin toplam kartlı ödemeler içindeki hissesi ise yüzde 24 oldu. Yani her 4 TL kartlı ödemeden 1 TL’si internetten gerçekleşti.

HER 5 TL ÖDEMENİN 1 TL’Sİ ELEKTRONİK EŞYA DALINDA

İnternetten kartlarla yapılan ödemelerin dal dağılımı incelendiğinde en fazla ödeme fiyatının 5,6 milyar TL ile elektronik eşya dalında olduğu görülüyor. Elektronik eşya kesiminin, internetten kartlarla yapılan tüm ödemeler (29,2 milyar TL) içindeki hissesi ise yüzde 19 oldu. Farkı bir sözle internetten kartlarla yapılan her 5 TL ödemenin 1 TL’si bu kesimde görüldü.

Elektronik eşya kesimini 4,1 milyar TL ve yüzde 14 hisse ile market/gıda, 1,9 milyar TL ve yüzde 7 hisse ile kamu-vergi ödemeleri, 1,7 milyar TL ve yüzde 6’şar hisse ile giysi ve aksesuar ile yapı gereçleri dalları takip etti.

GEÇEN YILIN 3 KATI

Kartlar ve taşınabilir aygıtlar üzerinden hiçbir temas gerektirmeden ödeme yapmaya imkan sunan temassız ödemelerde şifresiz süreç limiti 7 Mayıs 2021 tarihinden itibaren 350 TL’ye çıkartıldı. Artık temassız ödemeler 350 TL’ye kadar şifresiz, bu fiyat üzerindeki süreçler ise temassız ve şifreli olarak yapılabiliyor. Bu sayede kullanıcılar artık daha yüksek dengeli ödemeleri de çok daha süratli ve kolay bir biçimde gerçekleştirebiliyor.

Nisan ayındaki temassız ödeme adedinin 2020 yılının tıpkı devrine nazaran 3 katına ulaşmış olması da temassız ödemenin her geçen gün daha çok tercih edildiğini ortaya koydu. Nisan ayında mağaza içi yapılan ödemelerin yüzde 49’unun yani her 2 kartlı ödemeden 1’inin temassız olarak yapıldığı gözlemlenirken günlük temassız ödeme adedi ise 8 milyon adedi geçti.

Temassız ödemeler yalnızca kart kullanıcılarına değil işyeri sahiplerine de büyük kolaylık sağlıyor. Kullanıcı tarafındaki yaygınlaşmayla bir arada işyeri tarafında da temassız dönüşüm süratle devam ederken bugün her 4 terminalden 3’ünde temassız ödeme yapılabiliyor.

En çok temassız süreç yapılan işyerlerinin ise sırasıyla market-gıda, yemek, akaryakıt ve sağlık/kozmetik bölümlerinde yer aldığı görülüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın