Nijerya’dan Twitter’ı şoke eden yasak kararı

Nijerya’dan Twitter’ı şoke eden yasak kararı
Okunuyor Nijerya’dan Twitter’ı şoke eden yasak kararı

Facebook, Twitter ve Instagram üzere toplumsal medya platformları son periyotta devlet görevlilerine karşı katılaştırdığı hizmet siyasetleri ile gündemde. Bilhassa eski ABD lideri Donald Trump‘ın hesaplarının askıya alınması ile başlayan bu durum, dünya genelindeki birçok siyasetçiyi da etkilemişti.

Bunun örneklerinden biri de geçtiğimiz günlerde Nijerya‘da yaşandı. 1 Haziran‘da Nijerya Devlet Lideri Muhammadu Buhari‘nin attığı bir tweet‘i silen Twitter, Nijerya’dan gelen bir açıklama sonrası şok oldu.

Nijerya, Twittter’ı ‘süresiz olarak’ askıya aldı

twitter 2

Nijerya Devlet Lideri Muhammadu Buhari, attığı tweet ile 60’lı yılların sonlarında Nijerya’nın Biafra bölgesindeki iç savaşa atıfta bulunarak, ” Bugünkü isyancıların birden fazla, Biafra savaşı sırasında meydana gelen yıkım ve can kayıplarının farkında olamayacak kadar genç. 30 ay boyunca alanda savaşan bizler, onlara anladıkları lisandan davranacağız. ” tabirlerini kullanmıştı. Buhari, Biafra savaşı sırasında 1 milyondan fazla insanın vefatına neden olan bir general olarak vazife yapmıştı.

Buhari’nin attığı bu tweet, kısa bir mühlet sonra Twitter hizmet siyasetlerini ihlal ettiği münasebeti ile silindi ve devlet liderinin hesabı askıya alındı. Twitter’ın atağından kısa mühlet sonra ülkenin Enformasyon ve Kültür Bakanlığından yapılan açıklamaya nazaran, Twitter Nijerya’nın kurumsal varlığını baltalayabilecek faaliyetleri nedeniyle “süresiz olarak” askıya alındı. Ülkede önemli reaksiyona neden olan bu olay, Nijeryalı Twitter kullanıcıların VPN uygulamalarına yönelmesine neden oldu.

image 30

Twitter’ın askıya alınmasından kısa bir müddet sonra Nijerya Başsavcılığı ve Adalet Bakanlığı, VPN üzere uygulamalar ile yasağı delmeye çalışan herkesin tutuklanacağını açıkladı. Öbür yandan, hükümetin yetkililere bu çeşit uygulamaları kullanan kullanıcıların tespiti ve tutuklanmasına yönelik bir buyruk verdiği sav edildi.

Bu karar sonrası açıklamalarda bulunan Twitter, ” Twitter’ın Nijerya’da engellenmesinden derin telaş duyuyoruz. Fiyatsız ve #OpenInternet’e erişim çağdaş toplumda temel bir insan hakkıdır. Nijerya’da dünyayla bağlantı kurmak ve temas kurmak için Twitter’ı kullanan herkesin erişimini yine sağlamak için çalışmalara başladık. ” sözlerini kullandı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın