Netanyahu ile görüşen Biden’dan “ateşkese destek” iletisi

Netanyahu ile görüşen Biden’dan “ateşkese destek” iletisi
Okunuyor Netanyahu ile görüşen Biden’dan “ateşkese destek” iletisi

blank

ABD Lideri Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde, bölgede bir ateşkesin sağlanmasını desteklediğini bildirdi.

Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada Biden’ın görüşmede, “Ayırt gözetmeksizin yapılan roket taarruzları karşısında İsrail’in kendini savunma hakkına kati dayanağını lisana getirdiği” belirtildi.

Biden’ın toplumlararası şiddet ile ilgilenilmesi ve Kudüs’te sükunetin sağlanmasına yönelik uğraşları memnuniyetle karşıladığına işaret edilen açıklamada, “Biden, saf sivillerin korunmasını sağlamak için İsrail’i elinden gelen çabayı göstermeye teşvik etti” sözüne yer verildi.

İki önderin, İsrail’in Gazze’deki öbür örgütler ve Hamas’a yönelik askeri operasyonlarını da değerlendirdiği aktarılan açıklamada, “Başkan Biden, bir ateşkese olan takviyesini lisana getirdi ve bu sona giden yolda ABD’nin Mısır ve öbür ortaklarıyla diyaloğunu ele aldı” bilgisi paylaşıldı.

Telefon görüşmesinde, iki başkanın ve takımlarının süreç boyunca yakın bağlantıda olunması konusunda mutabık kaldığı aktarıldı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın