NATO’dan Rusya açıklaması: Tetikteyiz

NATO’dan Rusya açıklaması: Tetikteyiz
Okunuyor NATO’dan Rusya açıklaması: Tetikteyiz

oj t0Uvi7UyCWuAzsnT3mA

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Fransa’nın başşehri Paris’te bir ortaya geldi.

Elysee Sarayı’nda yapılan görüşmenin akabinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Macron, görüşmede NATO Tepesine ait beklentileri lisana getirdiklerini söyledi.

Macron, doruğun NATO’nun rolü ve öncelikleri konusunu açıklığa kavuşturması ve NATO ile dayanışmayı güçlendirmesi gerektiğini aktardı.

JosN8tjRO02e0 QVYZSeZA

MACRON’DAN MEMLEKETLER ARASI HUKUK VURGUSU

NATO müttefikleri ortasında sorumlulukların yerine getirilmesi, milletlerarası hukuka hürmet gösterilmesi ve ülke çıkarlarının başka müttefiklerin güvenlik çıkarlarına ters olmaması gerektiğini lisana getiren Macron, Suriye, Libya ve Doğu Akdeniz’de bunların yaşandığını tabir etti.

Stoltenberg, Macron ile görüşmesinde gelecek ay düzenlenecek olan NATO tepesi hakkında derin tartışmalar yaptıklarını, tepenin Kuzey Amerika ve Avrupa ortasındaki ittifakı güçlendirmek için eşsiz bir fırsat olduğunu söyledi.

Rusya ve Çin üzere otoriter rejimlere karşı, NATO’nun ulusal hava sistemini savunmaya devam edeceklerini söz eden Stoltenberg, Ukrayna’daki durumu da tartıştıklarını belirtti.

‘BARIŞÇIL BİR TAHLİLE MUHTAÇLIĞIMIZ VAR’

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna ve etrafında hala asker bulundurduğunu, son gerginlikle askerlerin sayısının arttığını aktararak, “Barışçıl bir tahlile muhtaçlığımız var” dedi.

“Rusya’nın saldırgan hallerinin rahatsız edici halde devamı nedeniyle NATO tetiktedir.” tabirini kullanan Stoltenberg, tıpkı vakitte Rusya ile savunma ve diyalog bağlamındaki ikili yaklaşıma bağlı kaldıklarını söz etti.

Stoltenberg, terörle uğraş konusunda da NATO’nun Irak’ta askerlerin eğitimi konusundaki gayretini artırdığını, Batı ülkelerinden Sahel bölgesine daha fazla takviye vermesini beklediklerini, askeri varlığını bitirmeye çalıştıkları Afganistan’da yeni bir sayfa açtıklarını aktardı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın