NASA, övgü dolu sözlerle İstanbul imgesini paylaştı

NASA, övgü dolu sözlerle İstanbul imgesini paylaştı
Okunuyor NASA, övgü dolu sözlerle İstanbul imgesini paylaştı

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden fotoğraf paylaşmaya devam ediyor. Daha evvel Salda Gölü ve Van Gölü fotoğrafları paylaşan NASA yeni bir sürpriz yaparak toplumsal medya platformu Instagram üzerinden İstanbul‘un uydu manzarasını paylaştı. NASA paylaşımında ”Selam İstanbul, parlıyorsun!” notunu düştü.

Memleketler arası Uzay İstasyonu İstanbul’un gece ışıklarını fotoğrafladı

NASA, Memleketler arası Uzay İstasyonu (ISS) Karadeniz’in 263 mil üstünde yörüngesinde dönerken 10 Mayıs 2021 tarihinde İstanbul’un fotoğrafını çektiği bilgisini verdi. Memleketler arası Uzay İstasyonu 408 km yükseklikteki yörüngesinde durmaksızın yoluna ve araştırmalara devam ediyor.

NASA Instagram hesabı üzerinden paylaşımı şu biçimde:

Selam İstanbul. Parlıyorsun!

İstanbul Boğazı ve Haliç’in ikiye böldüğü Türkiye’nin kentlerinden birinin gece ışıklarına bir göz atın! Bu imaj 10 Mayıs 2021’de Milletlerarası Uzay İstasyonundan (@ISS) Karadeniz’in 263 mil üstünde yörüngede dönerken çekildi. ”

View this post on Instagram

A post shared by NASA (@nasa)

Geçtiğimiz aylarda ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), içerisinde bir Van Gölü fotoğrafının da bulunduğu Tournament Earth (Dünya Turnuvası) isimli fotoğraf yarışını başlattı. Yarışta Türkiye’yi temsil eden uzaydan çekilmiş tuzlu soda gölünün fotoğrafı ülkemizde büyük bir ilgiyle karşılandı.

nasa instagramdan istanbulun goruntusunu paylasti
Milletlerarası Uzay İstasyonu

Dünyanın farklı coğrafyalarında çekilmiş eşsiz doğal hoşlukların rekabet ettiği fotoğraf müsabakası için 20 aday uzunluk gösterdi. Memleketler arası Uzay İstasyonu’nda (ISS) misyon alan astronotların yirmi yıldan fazla müddettir kaydettiği fotoğraflardan oluşan keyifli müsabakada ülkemizi temsil eden Van Gölü fotoğrafı tüm rakiplerini geride bırakarak birinci oldu.

Bulunduğunuz pozisyondan istasyon geçişinin hangi taraftan olacağını buradan incelebilirsiniz. Ulaşacağınız sitede istasyonla birlikte başka uyduları da izleme imkanınız bulunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın