Nanometre savaşında yeni cephe: TSMC, IBM’e meydan okuyor

Nanometre savaşında yeni cephe: TSMC, IBM’e meydan okuyor
Okunuyor Nanometre savaşında yeni cephe: TSMC, IBM’e meydan okuyor

Tüm dünyayı tesiri altına alan işlemci tedariği sorunu, tüm üretim süreçlerini aksatmaya devam ediyor. Lakin bu tedarik probleminde başrolde olan TSMC, nanometre savaşında geride kalmak istemiyor. Üretim kapasitesini artırmaya çalışan firma, bir taraftan da IBM’in 2 nm işlemci teknolojisine meydan okudu.

TSMC, IBM’in 2 nm işlemci teknolojisine yanıt verecek

Tayvanlı teknoloji firması, IBM’in kısa müddet açıkladığı işlemci düğümünde 2 nm teknolojisinin altyapısını hazırladığı haberleri sonrası harekete geçti. Buna nazaran firma Tayvan Ulusal Üniversitesi ve MIT (Massachusetts Institute of Technology) iştirakinde 1 nm işlemci için birinci adımı attı.

İşlemci teknolojisinde kıymetli üreticilerde olan firma, şimdi bu teknolojiyi seri üretime geçirecek altyapıya sahip değil. Şu an için yalnızca bu teknoloji için Ar-Ge çalışmaları yapılıyor.

TSMC, işlemci talebinin artması sonucu tek başına işlemci tedariğini karşılayamamıştı. Tam kapasite çalışan teknoloji devi, büyük yatırımlar yaparak taşınabilir işlemci pazarında ki hissesini kaybetmemenin peşinde.

ibm tsmc nanometre savasi 2 nm ve 1 nm islemci 1ibm tsmc nanometre savasi 2 nm ve 1 nm islemci 1TSMC’nin 2 nm işlemci için de yatırımlar yapmaya başladığı ortaya çıkmıştı

Firma 3 nm işlemci teknolojisi içinde tüm altyapı çalışmalarını tamamladı. Bu manada TSMC 2022 yılının 2. çeyreğinde 3 nm fabrikasyon süreciyle işlemci üreten tesisinin kapıları açacak.

TSMC’nin ayrıyeten 2 nm fabrikasyon süreci için de Tayvan’ın Hsinchu ve Baoshan bölgesinde fabrika kurması bekleniyor. Lakin IBM, 2 nm fabrikasyon süreci için kıymetli bir adım attı. Buna nazaran teknoloji devi birinci işlemciyi Mayıs başında tanıttı. TSMC cephesinde ise ana gündem 3 nm işlemci teknolojisi. Tekrar Intel’de ARM tabanlı işlemci geliştirmek için yeni bir üretim tesisi kurmanın arifesinde.

İşlemci devinin 1 nm işlemci süreciyle ilgili detaylar ise şimdi ortaya çıkmadı. Lakin görünen o ki, TSMC, işlemci tedariği sorunu sonrası, teknolojik gelişimde geride kalma niyetinde değil.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın