• Ana Sayfa
  • Genel
  • Myanmar’ın Kayah eyaletindeki çatışmalarda 40 askerin öldürüldüğü sav edildi

Myanmar’ın Kayah eyaletindeki çatışmalarda 40 askerin öldürüldüğü sav edildi

Myanmar’ın Kayah eyaletindeki çatışmalarda 40 askerin öldürüldüğü sav edildi
Okunuyor Myanmar’ın Kayah eyaletindeki çatışmalarda 40 askerin öldürüldüğü sav edildi

xtwVuj j9UuQAMzvn28mhw

Kantarawaddy Times gazetesinin, 1 Şubat darbesinin akabinde protestocu siviller tarafından kurulan Karen Halk Savunma Kuvvetlerinin (PDF) açıklamasına dayandırdığı haberinde, dün eyaletin hudut kenti Şan-Kayah’ta PDF savaşçılarıyla Myanmar ordusu ortasında gün uzunluğu süren çatışmalar yaşandığı bildirildi.

Şan-Kayah’taki bir mahallede kimi sivilleri kaçırmaya çalışan askerlere, PDF savaşçılarının ateşle karşılık verdiği belirtilen haberde, çıkan çatışmalarda Myanmar ordusundan 40 kişinin öldürüldüğü tabir edildi.

Haberde, çatışmalar sırasında Myanmar ordusunun canlı kalkan olarak kullandığı 27 yaşındaki bir gencin de ömrünü yitirdiği kaydedildi.

Haberde, PDF savaşçılarının kaybına dair bilgi verilmezken, Myanmar ordusu da dünkü çatışmalarda yaşanan can kayıplarını doğrulayan bir açıklamada bulunmadı.

CHİN EYALETİNDE 12 POLİS, İSYANCILARA KATILDI

Öte yandan Myanmar ordusuyla darbe tersi silahlı kümeler ortasında ağır çatışmaların yaşandığı Chin eyaletinde 12 polis memuru, darbe tersi isyancılara katıldı.

Darbenin akabinde kurulan etnik silahlı kümelerden Chinland Savunma Kuvvetleri (CDF), yazılı açıklamasında, eyalete bağlı Kanpetlet kentinde askeri idarenin buyruğunda çalışmayı reddeden 12 polisin isyancılarla birlikte savaşmak için kentteki CDF birliklerine gittiği bildirildi.

Açıklamada, CDF’nin, ortalarında bir komiser ve 2 onbaşının bulunduğu polislerin güvenliğinden sorumlu olduğu vurgulandı.

VY voi hJUWJMPGYSHDszg

MYANMAR’DAKİ ASKERİ DARBE

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde hile yapıldığı savlarının ortaya atılması ve ülkede siyasi tansiyonun yükselmesinin akabinde 1 Şubat’ta idareye el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili başkanı ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii başta olmak üzere, pek çok yetkiliyi ve iktidar partisi yöneticisini gözaltına almış ve bir yıllığına fevkalâde hal ilan etmişti.

Myanmar ordusunun darbe tersi protestocu ve isyancı kümelere silahlı müdahalesi sonucu bugüne dek 818 kişi hayatını kaybetti.

Ülkede geniş iştirakli şovlar sürerken gözaltındaki üst seviye hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına devam ediliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın