• Ana Sayfa
  • Genel
  • Mısır, “Ever Given” olayının tekrarlanmasını önlemek için Süveyş Kanalı’nı genişletiyor

Mısır, “Ever Given” olayının tekrarlanmasını önlemek için Süveyş Kanalı’nı genişletiyor

Mısır, “Ever Given” olayının tekrarlanmasını önlemek için Süveyş Kanalı’nı genişletiyor
Okunuyor Mısır, “Ever Given” olayının tekrarlanmasını önlemek için Süveyş Kanalı’nı genişletiyor

blank

Mısırlı yetkililer, Süveyş Kanalı’nın birtakım kısımlarını genişletmeyi ve derinleştirmeyi planladıklarını duyurdu.

Süveyş Kanalı Otoritesi (SCA) lideri Usame Rabie, kanalın çift taraflı trafiğin geçekleştiği 30 kilometrelik kısmın genişliğini yaklaşık 40 metre artıracağını ve 10 metre derinleştireceğini duyurdu. Rabie, genişlemenin yaklaşık iki yıl süreceğini söyledi.

Bununla birlikte, Mısır Cumhurbaşkanı Abdül-Fettah El-Sisi, proje için “devasa” bir kamu finansmanını harekete geçirmek istemediğini tabir edildi.

5wZIfPgNnUynK2V7tmHkVw

Süveyş Kanalı, tüm global ticaretin yaklaşık yüzde 12’sinin gerçekleştiği dünyanın en ağır kullanılan nakliye yollarından birini oluşturuyor.

Geçen Mart ayında Japon fir firmaya ilişkin Ever Given isimli dev konteynır gemis, bir kum fırtınası esnasında karaya oturmuş ve altı gün yıl boyunca kanalı kapatarak yüzlerce geminin beklemesine neden olmuştu.

600 MİLYON DOLAR TAZMİNAT TALEP EDİLDİ

Ever Given’in yerinden çıkarılmasından birkaç gün sonra ise Süveyş Kanalı Otoritesi (SCA) gemiye ve kargosuna el koydu ve 916 milyon dolarlık tazminat talebinde bulundu. Kanal otoritesi o vakitten beri talepleri 600 milyon dolara düşürdü. Lakin geminin sigortacısı bu ölçünün hala çok yüksek olduğunu söyledi.

Öte yandan, devasa konteyner gemisi, dıkıştığı yerden yaklaşık 50 kilometre uzaklıktaki Büyük Acı Göl’de yaklaşık 50 gündür tutuluyor.

SİNAGOG’DA AYİN SIRASINDA TRİBÜN ÇÖKTÜ

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın