• Ana Sayfa
  • Genel
  • Meksika’da seçim öncesi öldürülen adayın kızı belediye lideri seçildi

Meksika’da seçim öncesi öldürülen adayın kızı belediye lideri seçildi

Meksika’da seçim öncesi öldürülen adayın kızı belediye lideri seçildi
Okunuyor Meksika’da seçim öncesi öldürülen adayın kızı belediye lideri seçildi

2cQ7AdSA5kerDZKmQ7ZODA

Meksika’da dün halk, 500 sandalyeli Temsilciler Meclisi üyeleri, 15 eyalet valisi ile mahallî ve bölgesel 20 bin 417 yöneticiyi seçmek için sandık başına gitti.

Seçim öncesi başlayan şiddet olayları seçim günü de ülkenin farklı bölgelerinde devam ederken, seçim kampanyası sırasında 25 Mayıs’ta vurularak öldürülen Vatandaş Hareketi’nin Moreleon Belediye Lider adayı Alma Barragan’ın yerine aday olan kızı Alma Denisse Sanchez Barragan seçimi kazandı.

Oyların yüzde 97,4’ünün sayıldığı Moreleon’da 10 bin 35 oy alan Barragan’ın en yakın rakibi Ulusal Hareket Partisi’nin (PAN) adayı Grecia Pantoja Alvarez’in 4 bin 595 oyda kalması üzerine belediye başkanlığını kazandığı katılaştı.

Barragan, rakibi PRI-PAN koalisyonu adayı Maria del Socorro Ortega tarafından da “Moreleon’un mukadderatının başındaki yeni vazifesinde ona bol baht dilerim” kelamlarıyla tebrik edildi.

Annesine ilişkin olan ve faal olarak kullandığı toplumsal medya hesabında paylaşım yapan Barragan, “Gökyüzüne kadar, Moreleon bugün senin erdemine turuncuya boyandı” kelamları zaferini lisana getirdi.

Barragan ayrıyeten, “Bugün hepinizin peşinde olduğu değişim tüm kalbinizle ve ruhunuzla farklı bir hükümete oy vermeniz sayesinde başladı ve tamamlandı. Bunu tüm sevgisi ile sürekli Moreleon’da birlik sağlamaya çalışan Bayan Alma Barragan’a da borçluyuz. Bayan Alma Barragan’ın çok sevdiği bu kenti uygunlaştırma kelamını tutacağız ve hayallerini gerçekleştirerek onu onurlandıracağız” sözlerini yer verdi.

SEÇİM ÖNCESİ 90 SİYASETÇİ ÖLDÜRÜLDÜ

Ülkede seçim öncesi Eylül ayında başlayan kampanya periyodundan bugüne kadar 800’e yakın şiddet olayı kayıtlara geçti. Düzenlenen 200 kadar silahlı akın ile en az 90 siyasetçi öldürüldü, birçok siyasetçi kaçırıldı yahut tehdit edildi. Yaşanan bu şiddet olayları münasebetiyle ülkede seçim merkezlerinde geniş güvenlik tedbirleri alındı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın