• Ana Sayfa
  • Genel
  • Meksika’da lokal seçimlere sayılı günler kala 88 siyasetçi suikasta kurban gitti

Meksika’da lokal seçimlere sayılı günler kala 88 siyasetçi suikasta kurban gitti

Meksika’da lokal seçimlere sayılı günler kala 88 siyasetçi suikasta kurban gitti
Okunuyor Meksika’da lokal seçimlere sayılı günler kala 88 siyasetçi suikasta kurban gitti

blank

Meksika’da 6 Haziran’daki mahallî seçimlere 12 gün kalırken, yılın başından bu yana onlarca siyasetçinin suikasta kurban gittiği bildirildi.

Etellekt Consultores isimli kuruluştan edinilen bilgiye nazaran, Meksika’daki lokal seçimler öncesi bu güne kadar 200 suikast teşebbüsü olduğu ve 88 siyasetçinin bu suikastlarda hayatını kaybettiği söz edildi. Öldürülen siyasetçilerden 34’ünün mahallî seçimlerde aday olduklarını aktaran kuruluş, 34 bireyden 29’unun belediye başkanlığına, 5’inin ise eyalet meclis üyeliğine aday olduğunu açıkladı. Öldürülen 34 adayın ayrıyeten mevcut belediye idarelerine muhalif partilerden olduğuna dikkat çeken kuruluş, 7 adayın ise bayan olduğunu açıkladı.

uACFDseLgEmBaMv FeMhjQ

Ülkede en son öldürülen siyasetçinin 34 yaşındaki aday Alma Barragan olduğu tabir edilirken, Barragan’ın dün öğlenden sonra seçim kampanyası yürütmek için halkın ortasında dolaştığı sırada bir küme silahlı saldırgan tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Ülkedeki son suikast teşebbüsü ise sabah saatlerinde Acapulco Belediye Lider Adayı Jose Alberto Alonso Gutierrez’e düzenlenirken, Gutierrez akından sağ kurtuldu. Halk ise inançlı bir seçim ortamı oluşturulması konusunda yetkililerden yardım bekliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın