MEB’den 4.sınıf ve ortaokul öğrencileri için imtihan açıklaması

MEB’den 4.sınıf ve ortaokul öğrencileri için imtihan açıklaması
Okunuyor MEB’den 4.sınıf ve ortaokul öğrencileri için imtihan açıklaması

7X 6iA aZEm3BhJ2y6vRJg

Ulusal Eğitim Bakanlığı‘nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamaya nazaran ilkokul 4.sınıf ve ortaokul öğrencilerinin ikinci periyot not değerlendirmeleri için çeşitli seçenekler sunuldu. Buna nazaran ikinci periyot imtihan notu olan öğrenciler için rastgele yeni bir imtihan yapılmayacak lakin notunu yükseltmek isteyen öğrencilere tekrar imtihana girme talihi verilecek.

İkinci devir imtihan notu bulunmayan öğrencilerin ise imtihana girmek yeniden kendi tercihi olacak. Buna nazaran velilerin, tercih ettikleri seçeneği 26 Mayıs 2021 tarihine kadar öğrencilerin kayıtlı bulunduğu okul müdürlüğüne yazılı olarak ya da e-posta müracaatıyla bildirmeleri gerekiyor.

MEB’in yayınladığı yazılı açıklamanın tam metni şöyle:

İlkokul ve ortaokul öğrencilerimizin 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci periyot derslerinin ölçme ve kıymetlendirme süreçleri salgın önlemleri kapsamında yine düzenlenlendi.

İlkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda imtihan uygulaması bulunmamaktadır. Öğrencilerimiz, birinci devirde olduğu üzere yüz yüze eğitim, canlı ders ve/veya TRT EBA televizyonundaki yayınları takip ve derse olan ilgilerine nazaran şahsî, toplumsal ve akademik gelişimlerini destekleyecek biçimde öğretmenleri tarafından değerlendirilecektir.

İlkokul 4’üncü sınıf ile ortaokul öğrencileri için 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci periyot derslerinin imtihanla kıymetlendirilmesi durumu, öğrencilerin tercihine bırakılmıştır.

İkinci devir imtihan notu olan öğrenciler için;

Bu imtihanlar geçerli olacak ve e-Okul sistemine işlenecektir. İmtihanı yapılan derslerden öbür bir imtihan yapılmayacaktır.
Bu öğrencilere istemeleri hâlinde ikinci bir imtihan yapılıp puanlarını yükseltme fırsatı verilecektir.

Bu öğrencilere ayrıyeten tercih hakkı sunulacak olup istemeleri hâlinde yalnızca birinci periyot notları ile değerlendirilmeleri sağlanacaktır ve bu öğrencilere öbür rastgele bir ölçme ve kıymetlendirme uygulaması yapılmayacaktır.

İkinci periyot imtihan notu olmayan öğrenciler için;

İkinci periyot imtihanlarına katılıp katılmama konusunda öğrencilere tercih hakkı sunulacaktır. İsteyen öğrenciler için imtihan yapılacaktır.

İkinci devir imtihanlarına katılmak istemeyen öğrencilerin yalnızca birinci devir notlarına nazaran değerlendirilmeleri sağlanacak ve bu öğrencilere diğer rastgele bir ölçme ve kıymetlendirme uygulaması yapılmayacaktır.

Buna nazaran velilerimizin, tercih ettikleri seçeneği 26 Mayıs 2021 tarihine kadar öğrencilerin kayıtlı bulunduğu okul müdürlüğüne yazılı olarak ya da e-posta müracaatıyla bildirmeleri gerekmektedir.

İMTİHANLAR YÜZ YÜZE YAPILACAK

İlkokul 4. sınıf ve ortaokul öğrencilerinin ölçme ve kıymetlendirme uygulamalarına yönelik bu düzenlemenin öteki detayları şu biçimdedir:
Seçmeli dersler dâhil bütün derslerden yalnızca bir imtihan notu karneye yansıtılacaktır.

İmtihanlar okul ortamında ve yüz yüze yapılacaktır.

Öğrencilerin imtihanları 2020-2021 eğitim öğretim yılı ikinci periyot başından 26 Mart 2021 tarihine kadar işlenen mevzu ve kazanımları kapsayacak biçimde, 18 Haziran 2021 tarihine kadar planlanarak uygulanacaktır.

Farklı bir vilayette bulunmaları durumunda öğrenciler, imtihanlara bulundukları yerlerde tıpkı okul tipindeki okullarda girebileceklerdir. Bu kapsamda, okulların gerekli hazırlık ve planlamaları yapabilmeleri için öğrenci velileri, 26 Mayıs 2021 Çarşamba gününe kadar taleplerini bulundukları vilayetteki ilgili okul müdürlüğüne bir dilekçe ile iletecek, öğrencilerin tahsil gördüğü okul müdürlüğünü de bu mevzuda bilgilendirecektir.

Yurt dışında bulunan ve imtihanlara bulunduğu ülkede katılmak isteyen öğrenciler; bulunduğu yerin Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu/Konsolosluğu eğitim müşavirliği/ataşeliğine başvuracaktır.

Kendisinde yahut birlikte kaldığı aile bireylerinde rastgele bir kronik rahatsızlığı bulunan öğrenciler, okul içinde uygun bir vakitte ve izole bir ortamda imtihana alınacaktır.

Yatılı bölge ortaokullarında kayıtlı olan ve eğitim öğretim sürecini uzaktan eğitim yoluyla takip eden öğrencilerin, imtihan tarihlerinin olduğu günlerde pansiyon kapasitesi, ulaşım kuralları ve hijyen şartları dikkate alınarak pansiyonda konaklayabilmeleri sağlanacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın