Marketler kaçta açılıyor? Marketler kaça kadar açık?

Marketler kaçta açılıyor? Marketler kaça kadar açık?
Okunuyor Marketler kaçta açılıyor? Marketler kaça kadar açık?

TdabHV62mUyvRiT0D44jmA

29 Nisan’da başlayan tam kapanma devri bu sabah 05.00’te sona erdi. Kademli olağanlaşmanin birinci basamağı 1 Haziran’da bitiyor lakin sonrasında da Türkiye Covid-19 tedbirleriyle yaşamaya devam edecek.

İçişleri Bakanlığı, baş karışıklığını engellemek hedefiyle dün, 17 Mayıs 2021 sabah 05.00’ten itibaren uygulanacak kademeli olağanlaşma önlemlerine ait genelgeyi açıkladı.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan kademeli olağanlaşma genelgesine nazaran market çalışma saatleri tekrar düzenlendi.

Kısıtlamaların bitmesiyle başlayan olağanlaşma sürecinde manav, kasap, pazar yerleri üzere yerler sokağa çıkma yasağında aşikâr saatlerde çalışacak.

Yayınlanan genelge kapsamında hafta sonu hafta içi sokağa çıkma yasağında market çalışma durumu aşikâr oldu.

MARKETLER KAÇTA AÇILIYOR KAÇTA KAPANIYOR?

Marketler hafta içi ve hafta sonu açık olacak.

Kademeli olağanlaşma sürecinde marketlerin hafta içi çalışma saatleri belirtilmedi. Sokağa çıkma yasağının başlama saati olan 21:00’dan evvel marketlerin kapanması öngörülüyor.

Pazartesi- Salı- Çarşamba- Perşembe ve Cuma günleri marketler 09.00- 20.00 ortasında hizmet vermesi bekleniyor. Cumartesi- Pazar hafta sonu marketler 10.00-17.00 ortasında açık olacak.

Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Pazartesi- Salı- Çarşamba- Perşembe- Cuma- Cumartesi- Pazar günleri market, bakkal, manav, kasaplar ve kuruyemişçiler 21.00’dan evvel kapatılması bekleniyor.

blank

Yayınlanan genelgede günde binlerce ziyaretçisi olan marketler ve semt pazarları için şu tabirlere yer verildi:

“Tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak Cumartesi-Pazar günlerinde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zarurî gereksinimlerinin karşılanması ile hudutlu olmak ve araç kullanmamak kuralıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir.”

Sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan müddet ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin yalnızca ekmek satan bayileri (sadece ekmek ve unlu mamul satışı için) açık olacaktır.”

MECBURÎ GEREKSİNİM DIŞINDAKİ ESERLER HAFTA SONU YASAK!

Genelgede marketlerde mecburî temel gereksinimler kapsamındaki eserler dışındaki eserlerin satışına tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak olan hafta sonlarında da müsaade verilmeyeceği belirtildi.

4NG7zomaUEea2Gm3sy1npg

SEMT PAZARLARI HAFTA İÇİ KURULACAK

Pazaryerleri hafta içi günlerde 07.00-19.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebilecekhafta sonları ise pazaryerleri kurulmayacak.

ONLINE MARKET VE YEMEK SİPARİŞİ 07.00-00.00 ORTASI

İçişleri Bakanlığı kademeli olağanlaşma genelgesine nazaran online market ve yemek sipariş firmaları, hafta içi ve hafta sonu 07.00-24.00 saatleri ortasında evlere/adrese servis formunda çalışabilecek.

q8XNOhbKOEe EAK81W5 3A

AÇILACAK BAŞKA İŞLETMELER

Tam kapanma devrinde faaliyetlerine orta verilen perakende ve hizmet bölümündeki giysi, tuhafiye, züccaciye, hırdavat üzere dükkanlar ile ofis ve ofisler vb. işyerleri hafta içi günlerde 07.00-20.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebilecekler.

Alışveriş merkezleri (AVM) ise; hafta içi 10.00-20.00 saatleri ortasında faaliyet gösterebilecek olup, hafta sonları kapalı olacak.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın