Margin Trading Nedir, Nasıl Çalışır?

 Margin Trading Nedir, Nasıl Çalışır?
Okunuyor Margin Trading Nedir, Nasıl Çalışır?

Hangi işi yapıyorsak yapalım kendimizi geliştirmek, sektörde emek verenlerle anlaşabilmek için o işin jargonunu, terminolojiyi, işin kimyasını öğrenmemiz gerek. Benim gibi, daha önce finans sektöründe bilgisi olmayıp Bitcoin ve altcoin piyasalarına yeni adım atanlar için bu faydalı bilgileri derliyoruz. @TurkishDolphins’in temel düzey anlatımıyla Margin Trading nedir, nasıl çalışır?

Kaynak tweet: 09:28 – 4 Şub 2018

1 dolar şu anda 3.76 TL etmektedir. Ben eğer doların TL karşısında değerleneceğini düşünüyorsam (hedefim 4.00 TL diyelim). Sermayesi güçlü olan bir dostuma gidip diyorum ki benim için 100 bin dolar alır mısın?

Sana nasıl güvenebilirim?

Elimde 10 bin TL var. Bunu al ve teminat olarak kullan.

Eğer öngörümde yanılırsam benim teminat olarak verdiğim para zararı kapatmak için kullanılır. Eğer gerçekten dolar 4.00 TL’ye yükselirse 24.000 TL kar etmiş olurum. Dostuma komisyonunu öder ve kar payım ile beraber ana paramı alırım.

Bunun tam tersi de geçerlidir. Şuan Dolar 3.76 TL’ye karşılık gelmektedir.

Bir dostuma gidip derim ki 100 bin usd sat ve TL olarak bekle… Teminatın şu kadardır. Eğer yanılırsam yani yükselirse teminatımdan zararını karşıla.

Velev ki haklı çıktım ve gerçekten Dolar 3,50 TL’ye kadar düştü. Elimizdeki para artık 100.000 dolar +26.000 TL oldu. Ben komisyonumu ödedikten sonra ana paramla beraber kar payımı alırım.

En kaba, en basit tabirleriyle bu işlemlere margin (short ve long) pozisyonları denir. Sadece kafanızda canlanması için çok basit ve sade bir dil kullandım. Margin trading hakkında detaylı bilgiyi içinde bulunduğumuz internet okyanusundan edinebilirsiniz.

Son derece riskli işlemlerdir. Hakkında bilgi sahibi değilseniz ocağınıza incir ağacı dikmesi muhtemeldir. Tavsiye etmiyorum.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın