Manisa’da üreticiye kayısı şoku: Hasat edecek eser bulamadılar

Manisa’da üreticiye kayısı şoku: Hasat edecek eser bulamadılar
Okunuyor Manisa’da üreticiye kayısı şoku: Hasat edecek eser bulamadılar

lTFpEi1JAkS2MEmjdrOlXA

Manisa’nın kayısı diyarı, sofralık kayısı üretiminin en fazla yapıldığı Salihli’nin Adala, Taytan, Akören ve Dombaylı mahallelerinde üreticiler, bu yıl eser şoku yaşadı.

Üreticiler mart ve nisan aylarında yaşanan don olaylarının akabinde, bu yıl kayısı bahçelerinde hasat edecek eser bulamadı. Kayısı bahçelerini gezen Salihli Ziraat Odası Lideri ve tıpkı vakitte kayısı üreticisi Cem Yalvaç, “Bahçelerimizi gezdik, bu yıl soframızda yiyecek kayısımız yok” dedi.

“HASAT EDECEK ESER BULAMADIK”

Kayısıyı bu yıl don vurduğunu anlatan Salihli Ziraat Odası Lideri Cem Yalvaç, “Salihli’miz bilhassa Dombaylı ve Adala mahallelerimiz, Türkiye’de Malatya’dan sonra en çok kayısı üreten yerlerdir. Burada erkenci Zaza’dan başlayıp da perfect, prima ve Iğdırlı cinsi kayısı çeşidi yetişmektedir. Lakin mart ve nisan aylarında yaşanan don olayından ötürü, ağaçlarımızı tek tek gezmemize karşın hasat edecek kayısı bulamadık.

Maalesef yüzde yüze yakın bir ziyanımız var. Üreticimiz bu dönem kayısıdan hiç eser alamadan cebine 1 kuruş girmeden kapatacak. Özcesi kayısı üreticimiz güç günler yaşıyor” dedi. Yıla ve dönemine nazaran ağaç başına 40-50 kilo eser aldıklarını belirten Yalvaç, “Salihli’de yaklaşık 4 bin dönüm alanda kayısı yetiştiriliyor. Fakat bu yıl soframızda yiyecek kadar kayısımız yok” formunda konuştu.

“HAYALET KÖY GİBİYİZ”

Dombaylı Mahallesi’nde 30-35 yıllık kayısı üreticisi olduğunu anlatan Özay Aydoğan, “Hayatımda birinci kez bu türlü bir yaşadım. Biz ağaçlarımızdan yıla ve çeşidine nazaran ağaç başına 150 kiloya kadar eser almaktaydık.

Bu sene çoluğumuza, çocuğumuza neredeyse manavdan kayısı almaya başladık. Zira ağaçlarımızda çocuğumuza yedirecek kayısı yok” dedi. Kayısı ağaçlarına gözü üzere baktıklarını belirten Aydoğan, “Biz ağaçlarımıza âlâ bakarız. Suyunu, ilaçlamasını ve gübresine dikkat ederiz. Bunun içerisine mazotunu da ekledik mi hepsi masraf. Bu yıl masrafımız çok lakin eser olmadığı için elimize geçen 1 lira da yok” dedi.

“Kayısı alımı için Türkiye’nin her yerinden alıcılar geliyordu” diyen Aydoğan, “Bu yıl kayısı olmayınca, doğal olarak alıcı da gelmiyor. Eserin olmayışı, alıcının gelmemesi, her esnafı emekçiyi etkiledi. Kayısı olmadığı için Dombaylı olarak hayalet bir köy gibiyiz” diye konuştu.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın